Norvgia fldrajza s ghajlata
Norvgia szak-Eurpa llamainak egyike, Svdorszggal, Finnorszggal s Oroszorszggal hatros. Nyugati partjait a Norvg-tenger, dlit az szaki-tenger, szakit a Jeges- s Barents-tenger mossa. Skandinv-flsziget nyugati partja eltt szmtalan, tbb ezer sziget sorakozik, melyek ugyancsak Norvgihoz tartoznak.
Az orszg terletnek nagy rszt hegyek bortjk, a norvg-svd hatron fut a Skandinv-hegysg, mely klsre egy magas lnchegysg ltvnyt kelti, ugyanakkor egy rgi rghegysg genetikjval rendelkezik. Ezt a ltszatot a jgkorszak vastag jgtakarjnak ksznheten rizhette meg. A jgkorszak csipks gerinceket, magashegysgi formakincseket, hatalmas fjordokat (Trondheim-fjord, Oslo-fjord, Porsanger-fjord, Varenger-fjord...stb.), fjelleket (Dovre-fjell) hagyott maga utn. A Skandinv-hegysg a trsg legfbb ghajlat s vzvlasztja. Az orszg terletnek egy rsze alatt si masszvumdarab tallhat. Norvgia csaknem teljes terletre az ceni klma a jellemz, mely elssorban az szak-Atlanti-(meleg)-tengerramlsnak ksznhet. gy a kiktk sosem fagynak be. Tallunk mg tajga s tundra klmj terleteket is,
Norvgia legszakibb szigetn, a Spitzbergkon az llandan fagyos ghajlat a jellemz. A csapadk mennyisge 300-1800 mm kztt mozog az ghajlati terleteknek megfelelen. Itt tallhat Eurpa egyik legcsapadkosabb pontja – Bergenben mr 2000 mm-t is mrtek. A folyk rvidek, bvzek s nagy essek, amikre szmtalan vzerm plt, gy 1 fre jut energiatermelsben Norvgia a vilgels. A napstses rk szma igen alacsony, a sarkkrn tli terletein elfordul, hogy fl vig nem kel fel, illetve nem nyugszik le a Nap . Magerya szigetn tallhat Eurpa legszakibb pontja a Nordkapp. Norvgia elterben a tenger alatt hatalmas mennyisg s kivl minsg fldgz s kolaj tallhat. Az orszg Eurpban az els szm kitermelk kz tartozik.
Az orszg terletnek tbb, mint negyedt erdssgek bortjk, amik hajdann sokkal nagyobb kiterjedsek voltak. A cskkens a hajptsnek ksznhet, valamint hogy a fa az els szm ptanyag is.
Forrs: http://europailatnivalok.blogspot.hu/2010/05/norvegia.html
|