Mintha egy msik bolygra csppennnk
Norvginak ez a rsze nem tartozik a schengeni vezetbe, ezrt az osli repltren a belfldi terminlrl t kellett stlni a klfldi jratokat indt rszre, ahol tlevl-ellenrzs is volt. De mr az rkezs is olyan volt, mintha egy msik bolygra kerltnk volna. Egsz msok voltak a fnyek, a leveg, a hfdte hegyek, az jfl utn is teljes erbl st nap.
Br hajnali egy krl rkezett a jrat, a vrosi busz kijtt rtnk, gy nem jelentett problmt bejutni a kzpontba. A szllodban aztn jabb meglepetsek rtek. A cipmet kint kellett hagynom az eltrben, ez ugyanis a helyi szoks minden laksban s kzpletben.
Msrszt a ruhatrban egy szfszekrnyt fedeztem fel, ahol a puskkat kellett leadni. Longyearbyenben ugyanis csak a vroshatron bell lehet fegyvertelenl jnni-menni, illetve a szervezett trkon rszt vevknek sem kell fegyver – akkor ugyanis visz a csoportksr. De az itt lakknak mind van puskjuk, mint ahogy azok a turistk is klcsnznek egyet, akik egynileg terveznek kirndulst.
A fegyverklcsnzshez fegyverviselsi engedly kell, vagy egyedi krelmet kell benyjtani a helyi rendrsghez, csatolva a bntetlen elletrl szl igazolst. Akinek nincs gyakorlata a lvszetben, rvid kikpzsen is rszt vehet.
A jegesmedveveszly nem vrosi legenda, a hatalmas llatok minden vintzkeds ellenre, szmos ldozatot szedtek mr. A puskkkal viszont nincs gond. Vilgviszonylatban Longyearbyenben a legmagasabb az egy fre jut fegyverek szma, mgsem okozott mg lfegyver se vletlen, se erszakos hallt.

Macskamentes vezet
Longyearbyen elssorban kirndulsok kiindulpontja, de kellemesen el lehet itt tlteni egy napot. Bekukkantottam a kicsi, de igen rdekes mzeumba, amely bemutatja a szigetcsoport trtnelmt, az els felfedezket s letkrlmnyeiket. A cipket itt is le kellett venni, de a polcon rengeteg papucs sorakozott mret szerint, gyhogy aki nem kvnt zokniban nzeldni, az felhzhatott egyet.
A teleplsen stlva hamar megszoktam a ltvnyt, hogy a vroslakk gy jrklnak puskkkal a vllukon, ahogy mi a retikllel, de a kzpletekbe tilos bevinni a fegyvert, erre a bankokban, irodkban feliratok figyelmeztetnek.
A fvros, Longyearbyen sznes hzai – br ez nem ltszik – clpkn llnak. A sziget talaja ugyanis 10-40 mter mlyen permafroszt, mg a fels rteg nyron megolvad. A clpkre a stabilits miatt van szksg, hogy a nyri „melegben” se mozogjanak az pletek.
A lakk nem tarthatnak macskkat, egyrszt mert tartanak a rkkrl tterjed veszettsgtl, msrszt mert vjk a szigetvilg egyedi madrvilgt. Kutykbl is inkbb csak sznhz fajtk terjedtek el, a Spitzbergk nem a pincsik hazja.
Az utcakp msik szokatlan ltvnya a parkol hmobilok tmkelege volt. A kisvrosban s krnykn ugyanis ez a legnpszerbb kzlekedsi eszkz, de most nyri lmukat aludtk a hzak kzti fves placcokon. A sziget nhny lakott teleplst nem is kti ssze t, gyhogy nyron csak gyalog, tlen pedig hmobillal lehet kzlekedni.
http://www.origo.hu/utazas/europa/20140727-elmenybeszamolo-a-norveg-spitzbergakrol.html
|