
1900-ban hagyta el Skjervoy-t s utazott el Amerikba. Egsz az alaszkai Nome-ig jutott, ahol is aranyat szeretett volna sni. Ebbl szeretett volna meggazdagodni, de ez sajnos sohasem sikerlt. De annak ellenre, hogy ezt tudhatta volna lett az egyik leghresebb norvg az USA-ban. Thomas Lovwell is azt mondja, hogy az aki megalaptotta a hrvivs szolglatt az USA-ban. Mindenesetre Seppala kapta a szzad sznhajtja cmet s djat. A sikert s hrevet csak ngylb trsaival kell megossza, a Szibriai Huskykkal.
Leonhard Seppala 1877. szeptember 14.-n szletett Skibotn-ban. Kt vvel ksbb csaldja Skjervoy-ba kltztt a kis Leonharddal egytt. Az desapja kovcs- s halszknt dolgozott. Leonhard volt a legidsebb gyermek a csaldban, gy annak ellenre mennyire fiatal volt ki kellett vennie a munka rszt odahaza. Amikor desapja pp kinn volt a tengeren s halszott, addig a kis Leonhard volt a frfi a farmon, illetve idvel el kellett kezdenie segteni desapjnak a halszatban is. Csupn 12 ves volt, amikor mr el kellett ksrnie desapjt egy halsztjra Norvgia legszakibb cscskbe Finnmark-ba. Neki kellett mosnia, fznie, takartania s nhny knnyebb halsztevkenysget is vgeznie. Ez egy ennyi ids gyermeknek nem volt knny munka, de elg sok pnz szrmazott belle. gy 1897 utn minden vben csatlakozott desapjhoz halszkrtjra.
20 vesen, mr szerette volna megalapozni sajt szerencsjt, gy elment Kristiania-ba (ma Oslo): Pr hnapot az Aker Mechanical Industries-nek dolgozott, majd a C.F.Andersersen's Smithy-nl prblkozott, ahol meg si szerezte diplomjt. Itt tallkozott els szerelmvel is, Margittal, kivel szerettek volna sszehzasodni, de sajnos a lny megbetegedett s meghalt. Ezutn Leonhard fj szvvel hazatrt s folytatta munkjt apja kovcsmhelyben. 1899-ben egy helyi lapban olvasott a Klondyke-i aranylzrl. Mg ez v szn, egy ismerse, Jafet Lendeberg trt haza Nome-bl, teli zsk arannyal s pnzzel. J szerencsvel jrt Alaszkban s felajnlotta Seppala-nak, hogy ad neki klcsn pnzt s megengedi, hogy vele menjen vissza Alaszkba. Seppala nem utasthatott vissza egy ilyen ajnlatot, gy ht 1900-ban hajra szllt, s elutazott Amerikba. Csakgy, mint tbb ezren is remnyekkel teli indult neki ennek a vllalkozsnak.
Viszont az let Alaszkban semmilyen rtelemben sem volt knnynek mondhat. Nome bnyavrosban, Alaszka szak-nyugati rszn, a Bering tengerhez kzel, az idjrsi viszonyok kemnyebbek voltak, mint ahogy azt valaha kpzelhette. Hogy munkt szerezhessen klnsen kemnyen kellett dolgoznia egsz nap. mag gy rta ezt az idszakot le:
"Most kezdek csak rjnni, mekkora hibt kvettem el, dolgozni, mint egy llat, ahelyett, hogy a kovcsmhelyben dolgoznk Norvgiban."
De Leonhard egy leters s kemnyfej ember volt, gy nem adta fel. Ennek ksznheten egyre magasabbra lpkedett a bnyavros kzssgben. Egy id utn, Lindeberg felajnlotta neki, hogy csatlakozhat az expedcijhoz, melyet jabb tjak arany tartalkainak felkutatsra indtannak. Seppala kihasznlta a lehetsget, s csatlakozott az expedcihoz. Ekkor tallkozott elszr a sznhz kutykkal. Ez a tallkozs nagy fontossggal br letplyjban, mivel a kutykkal val kapcsolata alapozta meg hrnevt.
Egy sznhajt szletse
Ezeken a kutyasznos felfedez utakon Seppalnak sikerlt nagyon bensges kapcsolatot kialaktania a kutykkal. Lassan rragadt a "sznhajt csodabogr" gnynv, s kicsivel ksbb megszerezte els sajt fogatt. Kutyival rengeteg csodlatos lmnyt lt t a vadonban, s kitapasztalta hogyan boldoguljon velk. Persze volt kzttk nhny drmai lmny is. Sokszor fordult el, hogy sajt s msok lete is az vezrkutyinak dntsn mlott. A sok rdekes trtnet kzl hadd trjnk ki egyre rszletesebben:
”Az orkndzsekiket szorosan az arcunk kr tekertk, s elre grnyedtnk a szrny, vakt hviharban. Egy percig sem aggdtunk az irny miatt amerre tartottunk. Az Suggen feladata volt. Addig, amg a pofjt tisztn tudtuk tartani a jgtl, tudtuk, hogy nem lehet baj, meg tudja csinlni.”
A sikeres sznhajt
1908-ban, megalaptottk a Nome Kennel Klubbot. A sznhzs rvid idn bell az egyik legnpszerbb sportt vlt Alaszkban.A sels volt korbban populris, s Seppala abban is nagyon sikeres volt. gy a sznhajtsos versenyzs kezdte el leginkbb foglalkoztatni. A hres sznhajtk voltak a hsk akkortjt. Kicsit sem sejtette mi vr r hamarosan. Ugyanabban az vben, mikor rbeszltk, hogy vegyen rszt lete els kutyaszn versenyn, vratlanul s mindenki meglepetsre meg is nyerte azt. Az elismers nagy rszt egy hjnak ajnlotta, amely a csaps fellett szllt, ezzel is fokozva a kutyk tempjt. A kvetkezket mondja a hjrl:
”Mindig azt mondtam, hogy ez a hja az oka annak, hogy elkezdtem a kutyasznos versenyzst. A tny, hogy megnyertem azt a versenyt, okozta, hogy megkezdtem a kutyaszn versenyzi plyafutsom. ”
A hjs verseny egy fantasztikus karrier kezdett jelentette. Az elkvetkezend 15 vben sok-sok versenyt nyert meg, kztk a hres "All Alaskan Sweepstake" -et egyms utn hromszor. (1915-1917) s kutyi egyarnt ismertt vltak egsz szak-Amerikban, s a szibriai husky, mint fajta is Seppala kutyin alapul. Szintn elhreslt arrl, ahogyan a kutyival bnt. Sohasem hasznlt ostort, s mindig gy vgzett, hogy minden kutyja hmban maradt.
 |
 |
Seppala s a szibriaiak |
Balto |
Leonhard Seppala 1908-ban megnslt. Felesge belga szrmazs n volt, aki 1905-ben jtt Nome-ba. t szintn rdekelte a kutyasznozs, s egy pr versenyen maga is rszt vett.
Mg ha oly sok versenyt nyert is meg Seppala, egy verseny tette t igazn hress. Ezt a versenyt ”Szrum verseny”-knt ismeri a trtnelem. 1925 teln diphtheria jrvny trt ki Nome-ban. Sok ember megbetegedett, s sok gyermek meghalt. A szrum jelentette volna az egyetlen megoldst. De sajnos nem volt belle elg. Tlen Nome teljesen el volt zrva a vilg tbbi rsztl. A tenger befagyott, s az egyetlen lehetsg, hogy az emberek kzlekedhessenek a kutyaszn volt. Segtsget krtek telegrffal is, s megtudtk, hogy legkzelebb csak Anchorage-ban, dl-Alaszkban van szrum. A szrumot elkldtk Nenana-ba, de onnan mr csak sznnal lehetett tovbb vinni. Ez a tvolsg tbb, mint 1200 km-t tett ki. Seppala indult neki, hogy tallkozzon a feljk tart sznnal, s 275 km utn ssze is tallkozott. Ekkor anlkl, hogy megpihentek volna a kutyival, elindult visszafel. 250 km utn a legnagyobb hviharban, egy msik norvg, Gunnar Kaasen tallkozott vele. Seppala vezrkutyjnak, Togonak, ksznhette, hogy megtette az eddig egyhuzamban kutyasznnal megtett leghosszabb utat.(525 km). De persze Gunnar- s vezrkutyj (Balto) volt az elismers a meghozott letment szrumrt. Balto-nak mg emlkmvet is lltottak a Central Park-ban, New York-ban. Persze Seppala-nak ez nem tetszett:
"Ami leginkbb bnt az az, hogy Balto, az a semmirekell kutya kapta meg az elismerst, azrt amit az n Togo-m rdemeirt. s gy Balto lett a legjobb sznhz kutya Alaszkban, anlkl, hogy egy versenyen akr rszt vett volna. Tudom, mert n neveltem fel mindkettt, Togo-t s Balto-t is."
 |
 |
 |
Balto |
Togo |
Seppala s kutyi |
Ezutn Seppala tbb versenyen is rszt vett Amerikban. Megnyerte a ”New England Race”-t, ”Lake Placid Race”-t s a ”Poland Spring Race”-t hrom vben egyms utn. 1929-ben megnyerte az ”Eastern International Dog Race”-t Quebec-ben, Kanadban s megdnttte a rekordot. Azokban az idkben sznhzsra a kb. 40-50 kg-os kutykat hasznltk, ezrt amikor meglttk Seppalt a huskykkal, mindenki sajnlta ket, hogy olyan kicsin ilyen tvokat kell megtegyenek. Persze nagyon gyorsan megvltozott a vlemnyk. Seppala errl a kvetkezket nyilatkozta:
"Ezeken a versenyeken bebizonytottuk, hogy a szibriai husky-k akkor is a legjobbak, ha gyorsan kell menni."
Leonhard Seppala 29 vig lt Nome-ban. Az els 20 vet a ”Pioneer Mining Co.”-nak dolgozta vgig. Ez a vllalat vsrolta fel a legjobb aranybnykat, vezetje Lindenberg volt.
Seppala egyik knyvben a kvetkezket rta:
"Nem voltam egy azok kzl, akik megtalltk a szerencsjket az aranyssban. De ez igazn nem is szmt. Sokkal tbbet jelent nekem, hogy belekstolhattam a kutyasznozsba, s hogy megtanulhattam, hogyan kezeljem az szaki kutykat. A tapasztalataim azt mutattk, hogy semmire sem megy az ember, ha kesztys kzzel bnik a kutyival. A j kutyk, akik tudjk ki a gazdjuk megrtik, hogy a legjobbat kell kihozzk magukbl s meg is teszik azt."
 |
 |
Kree Vanka |
Ricker Surgut-tal, Mukluk s Sapsuk |
1950-ben Leonhard visszatrt hazjba, Norvgiba, s utoljra elltogatott szlfldjre. Ekkor mr 73 ves volt. Itt tiszteletbeli tagja lett a norvg Sznhz Kutyk Egyesletnek, s beszdet tartott az embereknek letrl s sznhajt karrierjrl.
1946-ban felesgvel elkltztek Alaszkbl Seattle-be. Sok holmijukat ajndkoztk klnbz mzeumoknak.
Egszen hallig s persze mg ma is nnepelt ember Alaszkban, s sikereit nem felejtettk el.
Leonhard 1967-ben halt meg, 90 vesen. Constance pr vvel ksbb kvette, 85 volt. Mindkettjket Nome-ban temettk el.
Azta sokan emlkeztek mr meg letrl, s emlkmveket emeltettek tiszteletre. De a legnagyobb rdeme a szibriai husky-k elterjesztse s megismertetse volt.
http://www.szanhuzoklub.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=665:leonhard-seppala-a-legendas-norveg-szanhajto&catid=129:erdekessegek&Itemid=77
|