A viking sz hallatn a legtbb ember "lelki szemei eltt" szarvakkal elltott sisakokban harcol, kerek pajzsokkal, kardokkal fosztogat vad np, s a sajtos evezs hajk jelennek meg. De taln kevesebben tudjk, hogy bizony k voltak Amerika els eurpai ltogati is. Fejlett kultrval, navigcis tudssal s kereskedelmi kpessgekkel rendelkezve Amerika mellett - az shazjuknak tekintett skandinv partokrl - eljutottak a Volgn keresztl a mai Ukrajna terletre is, s komoly hatssal voltak az orosz crsg kialakulsra, miutn a vikingek kzl kerlt ki a ksbbi Orosz Birodalom els cri diniasztija a Rurikov dinasztia tagjai.

A vikingek:
A normannok ( norvgl norrn, a.m. szaki ember ) a Skandinv-flszigetet hajdan benpest germn trzsek voltak, amelyek a IX. szzad folyamn a svd, norvg s dn llamot alaptottk. Azokat a normannokat, akik a IX. szzad elejtl mint mersz s gyes hajsok az szaki-tenger mellkt s az Atlanti-cen keleti partjait fosztogattk, vikingeknek is neveztk.
Mintegy ezer esztendvel ezeltt huszont tengerjr viking hajbl ll, tekintlyes flotta indult tnak Izland szaknyugati szgletbl. Fedlzetn vegyes volt a szlltmny: frfiak, asszonyok s gyerekek - lehettek taln tszzan -, tehenek, birkk, lovak, az embereknek lelem, az llatoknak takarmny, valamint a viking idk felszerelse: fegyverek s szerszmok.

A bnat s remnysg vegyes rzsei tltttk el ket, hiszen kivndorlk voltak. Az j fldet, amely fel tartottak, Grnlandnak neveztk el. Az expedci 986-ban vagy 987-ben indult tnak, s vezetjt Eirik Raudnak, azaz Vrs Eriknek hvtk. Erik eredetileg Norvgibl kerlt Izlandra, de itt trvnyen kvl helyeztk, ezrt nyugat fel hajzva nekivgott a nylt cennak, hogy megkeresse azt a fldet, amelyet ms hajsok olykor-olykor ltni vltek. R is akadt Grnlandra, s hrom vet tlttt a sziget dlnyugati partjainak feldertsvel. Majd visszatrt Izlandra, s nagy expedcit szervezett: vezette az j fldn letelepedni szndkoz kivndorlkat. Mindssze tizenngy haj rkezett meg a sziget dlnyugati partjra, a tbbi vagy elsllyedt, vagy knytelen-kelletlen visszafordult.
Kbl s tzegbl ptettk fel hajlkaikat, vadszaik jjal, nyllal s szigonnyal ejtettk el a rnszarvast s a fkt, msok halsztak, az asszonyok pedig a hz krl foglalatoskodtak: az llatokat gondoztk, fontak s szttek. Kt nll telepls keletkezett Grnlandon: Eystribyggd, azaz "keleti telepls", a sziget dlnyugati partjn, s Vestribyggd, azaz "nyugati telepls", az elztl valamivel szakabbra. Kialakult a kzssg, ntt a lakossg llekszma. Mintegy tszsz esztendn keresztl maradt fenn ez a grnlandi trsadalom, utna nyoma veszett. Ki tudn megmondani, mi lett a sorsa?

A keleti telepls egyik legszebb s legdsabb rszt vlasztotta magnak Vrs Erik, a ma Tunugdliarfiknek nevezett Eirikesfjord legbelsejben. Ott plt fel a trzsfi szkhelye, Brattahlid. Innen indult tnak fia, Leif, majd ksbb ms normann frfiak is hajra szlltak, hogy j fldeket keressenek nyugaton - s gy felfedeztk az szak-amerikai kontinens nagy terleteit. Mindez valamikor az 1000. v tjn trtnt.
Leif Eiriksson hajt szereltetett fel, kisiklott Eiriksfjordbl, mikzben Brattahlid npe a sziklkon llva bmult utna. Harmincten voltak a fedlzeten. A kvetkez szn viharvert haj tartott befel a fjordon. Mindenki nyomban rismert. Igen, a hajsok rtalltak az j fldre nyugaton, a tgas, rdekes vilgra, amely sokfle kincsben bvelkedik, van ott az llatok szmra legel, vannak erdk s benne erdei vadak, vizeikben fkk, rozmrok s halak nyzsgnek. Leif nagy hzakat ptett odat. A fldnek aVinland nevet adta. Mindez tszsz vvel azeltt trtnt, hogy Kolumbusz felfedezte Amerikt.
Akkoriban, amikor Vrs Erik letelepedett Grnlandon, ott mg pogny volt a np. Leghatalmasabb istensgknek Thort tekintettk. Miutn Leif Eiriksson bevezette a keresztnysget, egyms utn ptettek templomokat a falvakban. 1124-ben Sigurd Jorsalfare kirly pspkt adott a grnlandiaknak, mivel egy l jegesmedvt kapott tlk ajndkba. A Gardar melletti sksgon ptettk fel a nagy pspki rezidencit s a templomot. 1152-ben a nidarosi ( ma: Trondheim ) rsek fennhatsga al kerlt a grnlandi egyhz.
A grnlandi normannok nll, szabad llamot teremtettek maguknak, sajt trvnyekkel s brskodssal. Jogilag egyltalban nem fggtek sem Izlandtl, sem Norvgitl. 1261-ben azonban nknt alvetettk magukat Haakon Haakonsson norvg kirlynak, s ezzel az orszg a norvg kirlysg rsze lett.
A grnlandi trsadalom felteheten a XIII. szzadban rte el fejldsnek cscspontjt, s ez megfelel a norvg kirlysg virgkornak. Haakon Haakonsson uralkodsa idejn ez a kirlysg magba foglalta a Shetland- s az Orkney-szigeteket, a Hebridkat, Man szigett, a Farer-szigeteket, Izlandot s Grnlandot. Mintegy hromszsz tanya, tizenht templom, egy pspki szkhely, egy-egy apca- s szerzeteskolostor romjaira bukkantak Grnlandon. A lakossg llekszma a virgkor cscspontjn4000-5000 lehetett. Vgl, valsznleg 1500 krl, eltntek az utols grnlandiak is. A XV. szzad vgn mindenesetre mg fennllhatott a grnlandi normann kzssg.
A XV. s XVI. szzadban a tengeri rablk portyi valsgos csapst jelentettek az szaki orszgok szmra, s a tvolabbi fldeket, pldul a Farer-szigeteket s Izlandot klnsen kemnyen slytottk rajtatseikkel s fosztogatsaikkal. Nhny forrs nyomn joggalm gondolhatunk arra, hogy kalzk gyjtogattak s puszttottak Grnland kzponti teleplsterletein, a rgszeti vizsglatokbl ugyanis kitnik, hogy szmos templomot felgyjtottak. Ezek a rajtatsek ismtldhettek is, s ilyen mdon dnt csapst mrhettek az apr kzssgre. Grnland lakatlan terlett lett. Hova tnhettek a grnlandiak? Nhnyan bizonyra visszatrtek Eurpba, de az is meglehet, hogy egy rszk kivndorolt szak-Amerikba, azokra a terletekre, amelyeket tbb vszzada ismernik kellett.
A viking kor kisebb, kalzkod jelleg tengeri rajtatsekkel kezddtt Anglia s Skcia partjai ellen, a folyamat azonban nagy hadjratokk fokozdott, s zek clja mr az volt, hogy idegen orszgokat hdtsanak meg s npestsenek be.
( A viking kor a trtnelmi periodizci szerint a normann hdtuatk s llamalaptsok kora a VIII-XI. szzadban. A fogalmat fknt a skandinv orszgokban hasznljk. )
A svd vikingek kalandozsai leginkbb a keleti orszgok, elssorban Oroszorszg fel irnyultak. A dnok tbbek kztt Angliba s Franciaorszgba vitorlztak, s onnan tovbb aladtak dlnek. A meghdtott terleteken normann llamok keletkeztek. A norvg vikingek a Shetland- s Orkney-szigeteken, a Hebridkon s Man szigetn, rorszgban s Normandiban telepedtek le s alapoztk meg uralmukat, a IX. szzad derekn pedig eljutottak Izlandra. Ezutn kvetkezett a leghosszabb s legveszlyesebb vllalkozs, a grnlandi hajt, s tudjuk, hogy itt Vrs Erik volt az ttr. Vgl aztn Leif Eiriksson megtette az utols, rvid kis tszakaszt is - a Davis szoros legkeskenyebb, 370 km szles rszn keresztl - s szak-Amerika fldjre lpett. A nyugati utat ezzel vgigjrtk.
Az egyik dl-norvgiai, viking kori srhalombl elkerlt remek gokstadi haj beszl szemlletesen arrl, hogy a vikingek milyen hajkkal jrtk be felfedeztjaikat. A feltrt haj orra les, karcs; trzse kecseshajls. A hajtest tlgyfbl kszlhetett, hossza 23,33 mter, s a legszlesebb helyn 5,25 mter szles. Magassga a hajgerinc legmlyebb pontjtl a hajkzp korltjig 1,95 mter.
Vzmerlse 0,85 mter, ami ms szval azt jelenti, hogy meglehetsen sekly vzben is tudott haladni. Ngyszglet vitorlt s oldalkormnyokat hasznltak hozz. A haj valsznleg nagy sebessggel haladhatott s remekl llta a viharos hullmverst is. Szakrtk szerint tlagosan rnknt t-hat csoms sebessgre lehetett kpes, ( 9-11 km/ra ) vgsebessge pedig akr tizenegy csom is volt.
A biztosnak vehet kiindulponttl mrt tvolsgi szmtsok, latlban pedig a lersok alapjn tlve - melyeknek alapja Leif Eiriksson sagja - Vinlandnak j-Fundland szaki partjval kell azonosnak lennie. Leif s emberei itt hordtk a partra brzskjaikat, itt rendeztk be ideiglenes tartzkodsi helyket, majd itt hatroztk el azt is, hogy ttelelnek, ezrt "nagy hzakat" ptettek. A fld jellegzetessgei alapjn adta ennek a terletnek Leif a Vinland nevet. ( Vinland = Szlfld )
A fennmaradt sagk tansga szerint az szak-Amerikba vndorolt vikingek a kontinens hossz partvonala mentn mind eszkimkkal, mind pedig indinokkal tallkozhattak. Aligha voltak kpesek klnbsget tenni kztk. A normannok szemben mindannyian skraekingek voltak, vagyis furcsa klsej, veszedelmes emberek.
Ha valban kivndorlsra kerlt sor, mi lehetett a normannok sorsa az jvilgban? Lehetsges, hogy az eszkimk vagy az indinok kiirtottk a normannokat. A fehrbr telepeseknek ugyanis nem voltak tzfegyvereik, mint Kolumbusz embereinek, hanem egyenl eszkzkkkel kellett felvennik a kzdelmet egy szmbeli flnyben lev ellensggel szemben. Van azonban egy msik lehetsg is: az, hogy a kivndorlk az idk folyamn sszehzasodtak a bennszlttekkel. A vikingek s az szak-amerikai indinok esetleges keveredsre bizonytkot is tallunk XVI. szzadi forrsokban. Richard Hakluyt, Robert Fabyan Chronicle cm mve nyomn, Sebastian Cabot utazsval kapcsolatban a kvetkez adatot kzli VII. Henrik uralkodsnak tizenhetedik vbl ( vagyis az 1501. augusztus 22-e s 1502. augusztus 21-e kztti idszakbl ):
"Szp termet emberek, nagyon fehrek, de mindannyian meztelenek, s ha francia mdi szerint ltznnek, ppen olyan fehrek s csinosak lennnek, mint k." Az idzet szerint Hakluyt az j-Fundlandon "tallt" klns bennszlttek klsejt jellemzi, akiknek vilgos brszne egy eurpai npessggel val esetleges keveredsrl rulkodik.
Amennyiben egy kis normann kzssg hosszabb idn t valamennyire is bks viszonyt alaktott ki szak-Amerika slakival, akkor nem kerlhettk el az sszehzasodst. Miutn pedig kapcsolataik a tbbi normannal megszakadtak, a ltszmflnyben lev slakossg kultrja vlt dominnss.
A vikingek kalandos trtnelmnek legkiemelkedbb rsze a tengeri felfedezutaknak a vilg minden tja fel trtn megttele. Mindezek kzl az szak-amerikai vndorls tekinthet trtnelmi szempontbl a legrdekesebbnek, hiszen nmileg mdostja a spanyol s portugl hajsoknak Amerika felfedezsben jtszott szereprl alkotott ismereteinket.
Harmat rpd Pter
Felhasznlt irodalom:
-
Helge Ingstad: Vikingek az jvilgban. Budapest 1972.
-
Johannes Brndsted: A vikingek. Budapest 1983.
-
Rcz Lajos eladsai (SZTE Blcsszettudomnyi Kar, 2008/
http://tortenelemklub.com/koezepkor/korai-koezepkor/140-kik-voltak-a-vikingek
|