A rnszarvas (Rangifer tarandus, Eurpban tarndszarvas nven is, szak-Amerikban karibu) egy sarkvidken l szarvasfaj.

Testfelpts
Testt csokoldbarna, fekete, illetve fehresszrke szrzet bortja. A vilgosabb szn szrzet leginkbb a nyaktjkra s az llat farra jellemz, de az egyes testtjakat bort szrzet sznrnyalata igen vltozatos, ltalban jellemz egy adott fldrajzi terletre. Feltn jellegzetessge, hogy cslkei klnsen szlesek, laposak, annak rdekben, hogy az llat ne sppedjen bele a hba. Az agancs a legtbb szarvasra jellemz, m a rnszarvas klnleges amiatt, hogy nemcsak a bikknak, hanem a teheneknek is van agancsuk. A rnszarvasok testmretei is igen klnbzek lehetnek: testhosszuk 120-220 cm, marmagassguk 87-140 cm, testtmegk pedig 60-318 kg.
lhely
Skandinviban, Oroszorszg szaki terletein, illetve Kanadban s Alaszkban honos, Grnlandra s Izlandra is beteleptettk. Elterjedsi terlete teht hatalmas, s nemrgiben mg hatalmasabb volt. A trtnelmi idkben Lengyelorszgban s Nmetorszg egyes vidkein is elfordult, a jgkorszakok idejn pedig a mai Magyarorszg terletn is elfordult. Az szak-amerikai alfajokat sszefoglal nven karibunak, az eurzsiaiakat pedig tarndszarvasnak nevezzk, a rnszarvas elnevezs igazbl a hziastott tarndszarvast jelenti.
letmd
Csapatokban, csordkban jr, s gy vonul nyaranta az szakabbra fekv terletekre. A csordt ltalban egy idsebb bika vezeti. Nem vlogats, levelek, lgy szr nvnyek, gombk, zuzmk szerepelnek tlapjn. Tpllkt tlen a h all kotorja el.
Szaporods
Vemhessgi ideje 228 nap, ellsenknt jobbra csak egyetlen utd szletik. Az 5-11 kg-os jszltt szarvasborj alig egy rval megszletse utn mr lbra ll s kveti anyjt, nhny napon bell pedig mr csaknem ugyanolyan gyorsan tud szaladni, mint a kifejlett llatok: akr 60-80 km-es rnknti sebessggel. A fiatalok 18-30 hnapos korukban vlnak ivarrett.
rdekessgek
A rnszarvas agancsa nemcsak azrt klnleges, mert a tehenek is viselnek ilyen fejket, hanem azrt is, mert igen vltozatos, rdekes alak lehet. Sok rnszarvasnl elfordul pldul, hogy az agancs egyik ga (a gmszarvas szemgnak megfelel g) laptszeren elremered. Az is gyakori, hogy a koront alkot gak alatt az agancs hossz szakaszon nem gazik el, gy a korona egyfajta "nylen" l. A sarkvidki npek a tarndszarvast mr sidk ta vadsszk, s Eurzsiban mr legalbb hromezer esztendeje hziastottk.
Alfajok
• Svalbard rnszarvas (R. tarandus platyrhynchus), amely a Spitzbergkon tallhat. A rnszarvas legkisebb mret alfaja.
• Hegyi/Vad rnszarvas (R. tarandus tarandus), amely teljesen eloszlik a tundra biomban az egsz Eurzsiai fldrszen, belertve Skandinvit.
• Finn erdei rnszarvas (R. tarandus fennicus) Vad erdei rnszarvas csak kt helyen tallhat a finn-skandinv terleten: a finn/orosz Karliban s egy kis llomny Dl-Finnorszg kzepn. A karliai llomny egy rsze mlyen orosz terleteken is megtallhat, olyan messze szoksos lettertl, hogy felvetdik a krds, hogy ezek az llatok mg a fennicus fajta rszt kpezik-e.
• Erdei karibu (R. tarandus caribou), amely szak-Amerika erds terletein l, annyira dlen, mint Maine s Washington. Teljesen eltnt az eredeti lelhelyeirl, s veszlyeztetettnek tekintik, ahol mg l.
• Peary karibu (R. tarandus pearyi), amely Kanada sarkvidki rszein tallhat.
• Hegyi karibu (R. tarandus groenlandicus), amely szak-Kanadban honos. Ez a legnagyobb szmban l szak-amerikai alfaj.
• Grant karibu (R. tarandus granti), amely Alaszkban s szaknyugat-Kanada terletn l.
• Sarkvidki rnszarvas (R. tarandus eogroenlandicus), mely egy kelet-grnlandi llomny volt, mely 1900 ta teljesen kihalt.
http://www.vadaszutak.hu/fajleirasok/44/26.html
|