Oslo, Norvgia fvrosa a kptrak, mzeumok, zletek, ttermek s az jszakai let varzslatos keverke. Krnykn csak egy lpsnyire vannak a gynyr erdk, splyk s a szpsges Oslo-fjord.
Oslo trtnete sszekapcsoldik Anglijval. A Snorre saga szerint a vrost III. Harald, II. Olaf, a ksbbi Szent Olaf fltestvre alaptotta. 1066-ban megrohanta Anglit, hogy Hitvall Edward halla utn magnak kvetelje a trnt. Vllalkozsa azonban kudarcba fulladt, megltk a Stamford hdnl.
Miutn Harald hazatrt, alattvali hat vszzadon keresztl megtartottk az Oslo nevet, mgnem 1624-ben IV. Keresztny dn s norvg kirly szernytelenl elnevezte a vrost Christianinak.
1814-ben Norvgia elszakadt Dnitl, a kormny hivatalosan is norvgostotta a nevet Kristianira. Az j helyesrst is alkalmazni kellett, a polgrokat azonban megosztotta a krds, s vitk lngoltak fel. 1924-ben a Storting (parlament) Oslo nevnek visszalltsval rendezte a krdst. A vros nevt azta is ezerflekppen ejtik.
Oslo keleti vrosnegyedei mra multikulturlis kzssgeknek nyjt otthont. Az let ppen annyira zajlik trkl, vietnamiul, urduul mint norvgul. Itt tallhat a legtbb etnikai vendgl s zlet, mecset s muzulmn szervezet.
Oslo sok tekintetben megrizte 19. szzadi arculatt. Knny stval a fvros sszes npszer ltnivalja megkzelthet.
http://oslo.vilagnezo.hu/tortenet
|