A heringcpa a Lamnidae csaldba tartoz legkisebb faj. Amg a kifejlett nstny egyedek testhossza elri a 2,3-2,8 mtert, addig a hmek tlag 2-2,4 mter hosszak. Az eddig ismert legnagyobb pldny testhossza 3 mter 70 cm volt. Testslyuk 150-225 kilogramm kztti. Testformja torpedszer, a rosztrum rvid s hegyes. A szemei nagyok, a retina fekete sznrnyalat. A heringcpa-flk, ms cpafajoktl eltren, nem rendelkeznek a szemre hzhat pisloghrtyval. Ezrt harapskor a heringcpa a szemeit - az esetleges srlsek ellen vdve -, befordtja a szemregeibe. A ht a tbbi heringcpa-flhez hasonlan magas, a faroknyl rvid, s igen vkony. Mellszi jl fejlettek s sarl alakak. A htsz magas, hromszg alak. A msodik htsz kicsiny,s kzvetlenl a faroknyl eltt tallhat. A pros has alatti szk lapos hromszg alakak s kismretek. Az erteljes farokszk csak enyhn asszimetrikusak. A faroknyl kt oldaln jl fejlett s szles kadulis l hzdik, amely a nagy sebessg szskor egyfajta stabilizl spoilerknt funkcionl. A kontinentlis kszbt bort vztmegben l a felszntl 300 mteres mlysgig. Hideg vizes cpafaj, a hvs-mrskelt v lakja. A cpk vilgn bell a heringcpa rendelkezik a legfejlettebb hszablyoz rendszerrel. A dorzlis testtjon, a gerincoszlop mellett hzd vrs izomzat, az n. rete mirabilis a visszaraml vns vrt egy sajtos keringetsi szisztmval felmelegti, ami miatt az llat testhmrsklete az agy s a mozgst biztost izomzat testtjain tlag 20 C fokkal magasabb a krnyez vz hfoknl. E rendszernek ksznheten, a heringcpa a hideg vizekben is hihetetlenl aktv tud maradni.

A heringcpa elevenszl. Az ivarrett nstnyek nyolc hnapi vemhessget kveten 4-6 ivadkot hoznak a vilgra. Az ivadkok szletskori mrete 60 cm krli. A fajnl kimutathat az embrik kztti, uteruson belli kannibalizmus, amellyel sszefggsbe hozhat a faj viszonylag alacsony reprodukcis kpessge is. Szocilis cpafaj, idnknt jelents ltszm csoportokat alkot. A csoportokon bell nemek szerinti szegregcit tapasztalhatunk.
Tpllkt elssorban rajhalak, fleg makrla, hering, s tkehal-flk alkotjk, amelyekbl egy-egy vadszat alkalmval igen nagy mennyisget zskmnyol. (Emiatt gyllik is a halszok.) Mivel nagyobb csapatokban kveti a rajhalakat, gyakran akad a halszok hljba. Az letfunkcik fenntartshoz szksges oxign mennyisget csak folyamatos szssal tudja biztostani, gy hlba gabalyodva hamar elpusztul. A zskmnyt a fels s az als lkapcsokban tallhat, hasonl mret s formj, hossz vkony koronval s a foglemez szlein tallhat rvid mellkcscsokkal rendelkez fogazatval igen hatkonyan kpes megragadni.
Elterjedtsge, etolgija, veszlyessgi fokozata
A heringcpa a hideg, mrskelt-vi tengerek lakja, ritkn felhatol az szaki sarkkrn tli vizekbe is. Legjobban az szak-atlanti vizeken terjedt el. Nagy populcijuk l Kanada atlanti-ceni partvidkn, j-Fundland krnykn. Dli elterjedsnek New Jersey a hatra. Szintn gyakori a norvg partvidken, valamint az szaki-tengeren. Annak ellenre, hogy hvs vzi cpafaj, honos a Fldkzi-tenger nyugati medencjben is. Az Adriai-tenger nagyobb test cpi kzl, a kkcpa utn relatve a msodik leggyakoribb nylt vzi faj. (Az adriai trsgben a heringcpkat gyakran tvesen fiatal nagy fehrcpknak nzik.) A dl-atlanti terleteken ritkbb, de elfordul az argentin partvidken, valamint Dl-Afrika fokfldi vizein. Az Atlanti-cenon kvl a Kergulen-szigetek, s j-Zland vizeibl ismerjk mg. (Egyes ichtyolgusok vlemnye szerint a dl-atlanti s dl csendes-ceni populcit kln alfajnak kell tekinteni.)

Csoportokat alkot, az idsebb hmek gyakran magnyosak. Az emberrel szemben vatosan, tartzkodan viselkedik, nem egyszer megkzelteni. Az emberre nzve nem tekinthet veszlyesnek.
http://thesharks.mindenkilapja.hu/html/22059251/render/heringcapa
|