A lappokkal kapcsolatban legelszr azt kell leszgezni, hogy k valjban szmik. A magyar kultrban s tudomnyban ltalnosan elterjedt lapp elnevezs mra mr teljesen kiment a nemzetkzi szhasznlatbl, mert a szmik pejoratvnak tartjk ezt a kifejezst. A lapp sz eredete tisztzatlan, vagy a skandinv „folt” vagy a finn „hatrvonal” szbl szrmazhat, de mindenflekppen lealacsonyt, a szmikat a vadsg s a mveletlensg fogalmaival trst klsleg adott nv. Ezzel szemben a szmi sajt megnevezsk, amely rokonsgban llhat a finnek nmagukra hasznlt szuomi szavval. Felttelezheten mindkt sz a balti nyelvek „fld” szavbl eredhet.

Egy si eurpai trtnelem...
A szmik a finnugor nyelvcsald igen alacsony szm kisebbsge, a szmi nyelvet beszlk szma nem haladja meg a 20 ezret, az nmagukat szmi szrmazsnak tartk pedig 70 s 140 ezer kztt lehetnek. Genetikai vizsglatok azt mutatattk ki, hogy a baszkokkal egytt a szmik Eurpa legkorbbi mostanig is fennmaradt slakosai. Az indoeurpai trzsek benyomulsval azonban a szmik egyre szakabbra szorultak s – egyes spekulcik szerint – eredeti nyelvket is elvesztve a velk egy terleten l finnugor npek nyelveit vettk fel legalbb 2500 vvel ezeltt.
A szmik mai lakhelye nem nll llam, hanem ngy orszg – Norvgia, Svdorszg, Finnorszg s Oroszorszg – egybefgg szaki terletein helyezkedik el, ngy Magyarorszgnyi mretben. A hrom skandinv orszgban sajt parlamentjeik is vannak a szmiknak, de kevs a politikai hatalmuk s az autonmitl messze llnak.
...mai kvetkezmnyei
A 14. szzadtl egyre erszakosabban prbltk meg letelepteni s megtrteni a szmikat. A smn hagyomnyaikat sikerlt is felszmolni a 18. szzad vgre, br ez ma mr egy kisebb renesznszt li neo-smnizmus formjban. A rnszarvastartst is csak pr ezren zik mr. A nomd hagyomnyok, a nagy terletek, s a kis npsrsg miatt alakult ki, hogy a szmi nyelvek nem klcsnsen rthetek, br egy nyelvjrs-folytonossgot kpeznek. Jelenleg mg kilenc szmi nyelv l, ebbl hatnak van rott szabvnya is, a maradk hrmat kevesebb mint hszan beszlik. Egy tizedik, az akkalai szmi nyelv 2003-ban halt ki, egy tovbbi pedig mg korbban, a 19. szzadban. A legnagyobb szmi nyelv az szaki szmi 15 ezer anyanyelvi beszlvel. A szmik szerencsje, hogy tbbsgk az igen jmd skandinv llamokban l, ahol ma mr a tbbsg jlte a kisebbsgek nagylelk tmogatsban mutatkozik meg. Nem volt ez mindig gy, Norvgiban 1940-ig szinte ldztk a szmikat. A tz nyelv s a ngy klnbz llampolgrsg sokig meggtolta az nll szmi nemzeti tudat kialakulst. A kzs himnuszt, zszlt, s nemzeti nnepet (Feb. 6) csak 1986-ban szavaztk meg. Legrosszabb helyzete az oroszorszgi kola-flszigeti szmiknak van, itt kisebbsgi sttuszukat sem ismerik el. A skandinv orszgokban azonban sok mindent tesznek a szmi nyelv s kultra megrzsrt. Van anyanyelvi alapoktats, tbb egyetemen is lehet szmi nyelveket tanulni, s van szmi nyelv fiskola is. Ez utbbi a norvgiai Kautokeino vrosban, ami a legfontosabb szmi kulturlis fvros. A rgi kereskedelmi utak keresztezdsnl fekv Kautokeino szmi neve Guovdageaidnu, ami azt jelenti: flt. Ez egyben a szmi sznhz s (kettbl) az egyik szmi nyel jsg otthona is.
http://www.nyest.hu/hirek/mikulas-a-lapp-saman
szak-Eurpa slakos npe, kzismert nevkn a lappok, magukat – fleg az utbbi idben – inkbb nevezik szminak, mivel a lapp megnevezst degradl jellegnek tekintik. Ezzel sszefggsben a velk foglalkoz irodalmak is inkbb a szmi kifejezst hasznljk. Ennek a klnbsgttelnek a magyar szhasznlatban nyoma sincs, ugyanakkor rdemes szben tartani, ha valaki e npcsoporttal kezd foglalkozni.
szak-Eurpa slakos npe leginkbb az szaki Sarkkr feletti terletet npesti be. Eredeti hazjuk, a Lappfld (Spmi), nem azonos a mai Finnorszg Lappfld tartomnyval, annl jval nagyobb terletet jell: az oroszorszgi Kola-flszigettl Finnorszg szaki rszn t, a Norvgia s Svdorszg hatrt kpez hegysgig, mintegy 1500 km hosszan hzd fldterleten fekszik, melynek kzpontjt Norvgia, Svdorszg s Finnorszg szaki rsze kpezi (75 000 m²).
1. bra: Spmi, azaz Lappfld
A lappok szma napjainkban kb. 60-70 ezer fre becslhet. Legtbben, mintegy 30 ezren, Norvgia szaki rszn, 17-20 ezren Svdorszgban, 5-6 ezren Svdorszgban, 2-3 ezren Oroszorszg terletn lnek. Pontos adatok e tekintetben nem llnak rendelkezsre, egyrszt, mert orszgonknt vltozik annak meghatrozsa, hogy ki szmt lappnak, msrszt pedig a szban forg orszgok kzl csak Finnorszg vezet nemzetisgi statisztikt.
2. Kulturlis sajtossgok
Mieltt a szmik hrom skandinv orszgbeli helyzett vizsglnnk, mindenkppen rdemes kitrni az ket egyetlen npp sszetart kulturlis, letmdbeli sajtossgokra.
2.1. letmd
A 12-14. szzad folyamn a svdek, norvgok, oroszok ltrehoztk centralizlt llamaikat a Lappfld terletn. Ennek kvetkezmnyeknt a szmi trzsek fokozatosan szakra hzdtak, s egyre inkbb kiszolgltatott vltak a skandinv telepesek adkon, kereskedelmi tevkenysgen s keresztny hittrtsi trekvseken keresztl rvnyesl kontrolljnak.
Mostani terletkn val letelepedskor leginkbb vadszattal, halszattal foglalkoztak, a kvlllk szmra azonban a rnszarvastenyszet szmt archetipikus szmi tevkenysgnek. Ugyanakkor manapsg a legtbb szmi fldmvelssel, kzmvessggel, halszattal s egyb kereskedelmi tevkenysggel foglalkozik, de a vrosokban l, kisszm, asszimilldott szmi pedig egyb, kifejezetten modern tevkenysgeket z. A korbban lelmiszert, ruhzkodsi alapanyagot, kzlekedsi eszkzt egyarnt biztost hagyomnyos rnszarvastarts ma mr terepjrkkal s motoros sznokkal felszerelt farmokon, nagyzemi jelleggel, de sokkal elhanyagolhatbb jelentsggel, szinte kizrlag hsipari clokkal trtnik. Mindazonltal a rnszarvastartssal jr, orszghatrokon is tvel vndorl letmd a ma napig mit sem vltozott.
A szmik legnagyobb trsadalmi egysge hagyomnyosan a siida volt, mely csaldok – nem felttlenl rokoni szlak alapjn kialakult – kisebb csoportja, egy termszetes hatrokkal krllelt terleten. Asiida-n bell minden csald kpviseltette magt, megtrgyaltk a fld, halszat stb. krdseket, olykor bri funkcik is elltsra kerltek az egysgen bell. A siida-ban minden csaldnak megvolt a maga (gyakran 2-300 km hosszan hzd) terlete, melyen keresztl a rnszarvaslegelk hzdtak. Szmukra a modern rtelemben vett hatrok nem sokat jelentettek, s a szezonlis vndorls ma is az llamhatrokon keresztl trtnik.
Hitlet, spiritulis kultra
Nagyon nehz hiteles kpet festeni az si, pogny spiritulis hagyomnyokrl: egyrszt, mert a 12-14. szzadtl keresztny befolys rte a szmi hitletet, msrszt, mert kizrlag keresztny szemszgbl rott emlkek maradtak fenn.
Kutatsok szerint a szmik dobjaik pergamenjn rktettk meg a vilgmindensgrl alkotott kpket: a vilg rszeit brzoland, a dobot 3 rszre osztottk. Az alvilgot a halottak kultuszval kapcsolatos szimblumokkal dsztettk, a kzprsz az emberek s szrnyek ltal lakott fldi letet jelentette meg, mg a fels a mennyorszg istenekkel s gi lnyekkel benpestett dimenzit kpviselt. A smn e hrom vilggal kommuniklni kpes szemly, kinek feladata, hogy biztostsa a kozmikus erkkel val j kapcsolatot. Legnagyobb ernek svia, azaz a friss vz (nem a ss tengervz) szmtott, a mennyorszg mozdulatlan kzept pedig a sarkcsillag szimbolizlta. Vdelmez (totem) llataik, a medve s a rnszarvas szintn megjelentek a smnszertartsokon. A sieidi a tiszteletads, az ldozat szent helye volt, elhelyezkedstl fggen klnleges alak kvekbl vagy fbl kszlt. Ezeken a helyeken ldoztak a nap s a vihar istennek, vagy az embereknek s llatoknak letet ad istensgeknek. A sieidikultusz szertartsait bizonyos helyeken napjainkig folytatjk.
rott nyelv, irodalom
A szmik els rsos emlke 1619-bl val, egy ABC megrktse. Ezt kveten zsoltros knyvekrl, majd 1755-bl szrmaz jtestamentumrl, s 1811-ben a teljes Szentrsrl kszlt szmi fordtsa. Kzel hromszz ven keresztl, szmi nyelven csak papok ltal, tantsi cllal ksztett vallsi szvegek kszltek.
Az els szpirodalmi alkotsok is a XX. szzad elejn rdtak, els kpviseli a hrom orszgban egy idben hvtk fel magukra a figyelmet. A szmikrl szl els regny 1906-ban jelent meg norvg nyelven. Fontos megemlteni a finnorszgi Johan Turi-t, aki ’A szmi np mesi’ cmmel 1910-ben megjelent knyvvel a svd hatalom ltal a szmikrl kialaktott, s a klvilg fel kzvettett kedveztlen kpet kvnta megvltoztatni. Az irodalmi nyelv kialaktsa/kialakulsa az 1930-as vektl kezdve figyelhet meg, s az irodalom jabb lendletet az 1980-as vekben vett. Csak ekkor, 1982-ben jtt el az id, hogy megjelenjen az els szmi nyelven rott regny.
A szmi teht a XX. szzad vgig szinte kizrlag orlis formban ltezett, s ma is ersen l npmesk, si nekek stb. formjban. Ennek oka, hogy a szmi nyelven val rs s olvass oktatsa csak az elmlt nhny vtizedben terjedt el. Egy msik oka az oralits ilyen hossz idn t val megrzsnek a nyelvjrsok kztti les klnbsgek meglte, melynek kvetkeztben nem is alakulhatott ki termszetes mdon egysges kznyelv s irodalmi nyelv. A Szmi Irodalmi Tancs 1978-ban az szaki szmit fogadta el hivatalos helyesrsknt (addig 13 fle rott forma lt egyms mellett), ez kerlt bevezetsre a skandinv llamokban is, mivel Norvgia, Svdorszg s Finnorszg szerte a szmik sszesen ktharmada ennek szbeli formjt beszlte.
2.6. Mvszet
A szmik szmra a mvszet egszen ms jelentssel br, mint Eurpa tbbi npnek: a Lar pour l’artkifejezs szmukra ismeretlen. Alkotsaikban szpsg s funkcionalits egybeforr, nehz klnbsget tenni hasznlati trgy s mvszi alkots kztt. A mr emltett Johan Turi ttrnek tekinthet a szmi mvszetben, 1910-ben megjelent knyvhez ksztett illusztrciival.
Manapsg a szmi kzmves termkek, leginkbb az kszerek kpviselnek klnlegesebb, mr-mr egzotikus rtket.
rdekessgek, a szmi kultra kzismert kpviseli, alkotsai
Rene Zellweger (sznsz)
Napjaink legismertebb lapp szrmazs hressge: desanyja szmi szrmazs norvg.
The Kautokeino Rebellion (film)
A film az 1852-es felkelsben rszt vev Lars Hætta s Anders Bær brtnvei sorn elkszlt, m csak 1956-ban ltott napvilgot rs alapjn szletett 2008-ban, Nils Gaup norvg rendez jvoltbl.
Az alkots remekl szemllteti a szmik tradicionlis letmdjt, szoksait, s hogy miknt neheztettk meg letket a norvg beteleplk kereskedelmi gyletekkel, alkohollal, erszakos hittrtssel, s a szmik szmra ismeretlen igazsgszolgltatsi rendszerrel.
Mari Boine (nekes)
Az 1956-ban szletett nekesn a fenti filmhez ksztett zenirl legismertebbek, a vilgzenei kztudatba 1989-ben trt be, 2008-ban jrt utoljra Magyarorszgon. Zenjnek alapja a jojka, ehhez jazz-t s rock-ot vegytve alaktotta ki sajt, szlesebb krben is fogyaszthat zenei stlust.
http://flachbarth.blogspot.hu/2012/02/szami-lapp-nepcsoport-autonomiaja.html
|