Norvgia kzps rszn helyezkedik el Trondheim. 997-ben alaptottk, els fnykort a 12-13. szzadban lte Nidaros nven. Ekkor kirlyi szkhely, fvros s az orszg katolikus kzpontja is volt.

Trondheim vrosnak egyik nevezetessge az rseki palota, ahol a norvg kirlyok koronzsi kszereit bemutat killts lthat. A msik f ltnival a katedrlis. Norvgia legjelentsebb gtikus plett a 11. szzadban kezdtk el pteni. A legenda szerint a foltr alatt nyugszik Szent Olaf, aki II. Olaf Haraldsson nven uralkodott s 1030-ban csatban esett el, amikor dnok s felkel nemesek ellen vonult hadba. A fbl plt vrosban szmos tzvsz puszttott, a templomot is tbbszr jj- s tptettk fleg angol s francia mesterek vezetsvel. 1537-ben Norvgia a protestns hitre trt. A npszer zarndokhely megsznt rseki kzpont lenni. Ezutn vszzadokra az enyszet lett az r az egyre romosabb falak kztt.
Norvgia hossz ideig korltozott szuverenitssal rendelkezett – 1397-tl hol a dn, hol a svd kirly uralma rvnyeslt –, s csak 1905-ben nyerte vissza fggetlensgt.
A katedrlis a nemzeti breds egyik jelkpe lett. Orszgos sszefogs eredmnyeknt 1869-ben kezdtk jjpteni, s 1905-tl ismt a norvg kirlyok koronz temploma.
A nyugati front egyik tornynak tetejn lthat Mihly arkangyal szobornak kln rdekessge, hogy arcvonsaiban Bob Dylanre ismerhetnk. Az 1969-ben kszlt szobor alkotja Kristofer Leirdal az amerikai nekesrl mintzta a mvet, tisztelegve a mvsz vietnmi hbort ellenz nzetei eltt.
Trondheim ma Norvgia egyik legnagyobb turisztikai clpontja. vente tbb szzezren keresik fel az ismtelten megjult majd ezerves kirlyi katedrlist.
http://www.rubicon.hu/magyar/oldalak/trondheim_bob_dylan_szobra_a_koronazo_templom_homlokzatan/
|