Trondheim városát gyönyörű táj veszi körül. A régióban már több ezer éve élnek emberek.
Trondheim Norvégia harmadik legnagyobb városa, Sör-Tröndelag megye székhelye. A 997-ben alapított város ma az oktatás, a technikai és gyógyászati kutatás központja, több mint 30 000 tanulóval. A város lakossága 164 953 fő, míg Trondheim régióé 246 751 fő.
Nyáron a nap 03:00 és 23:40 között látható az égen, és éjszaka is igen kevéssel ereszkedik a horizont alá, tehát ebben az időszakban nem beszélhetünk valódi éjszakai sötétségről.
Trondheim városa a Nidelva folyó torkolatánál helyezkedik el, annak kiváló hajózási adottságai, és védett helyzetének következtében. A folyó elég mély volt a középkori hajók számára, a 17. század közepén azonban egy sár- és kőlavina lerontotta hajózhatóságát, és a kikötőt is részben megsemmisítette.
A régióban egyébként már több ezer éve élnek emberek. Az ősi időkben a norvég királyokat a Trondheimben tartott népgyűlés választotta meg. Olaf Tryggvason király 997-ben Kaupangennek nevezte el („piachely”, vagy „kereskedelmi hely”). Hamarosan azonban Nidarosnak kezdték hívni. Eleinte csak királyi székhely volt, később Norvégia fővárosa, egészen 1217-ig.
Trondheim 1152-től volt székhelye a norvég (katolikus) érsekségnek. 1537-ben a lutheránus vallás terjedése következtében az utolsó érseknek el kellett menekülnie a városból.
A város több nagy tűzvészt is átélt. Mivel főként fából építkeztek, a tüzek súlyos károkat okoztak. Az 1681-es tűzvészt a város majdnem teljes átépítése követte. Széles sugárutak épültek, mint például a Munkegaten, a telekhatárokat figyelmen kívül hagyva, a tűzesetek megállításának céljából.
A második világháború alatt az ország területe német megszállás alá került 1940 áprilisától egészen a háború végéig, 1945 májusáig. A németek a várost Drontheimnek nevezték, kikötőjét tengeralattjáró-támaszpontnak használták, és tervbe vették egy 250 000 fős új városrész (Neu-Drontheim) építését a várostól 15 km távolságban délkeletre.
Trondheim község legmagasabb pontja az 565 m magas Storheia hegy. A város két legfontosabb idegenforgalmi látványossága a Nidarosi katedrális (Nidarosdom) és az érseki palota (Kongsgaarden). Ezek az épületek egymás mellett állnak az óváros közepén. Az 1070-ben elkezdett hatalmas katedrális Norvégia legjelentősebb gótikus épülete és Észak-Európa legjelentősebb zarándokhelye volt a középkorban. Zarándokutak vezettek ide Dél-Norvégiából, Oslóból és a közeli svéd régiókból is. A középkorban, majd Norvégia függetlenségének 1905-ös visszaállítása óta ismét a Nidarosi katedrális lett a norvég királyok koronázó temploma.
A várossal szemben, a Trondheim-fjordban található kis Munkholmen sziget kellemes kirándulóhely. Ősi bencés-rendi kolostor romjai találhatók itt, és egy középkori erődítmény és börtön, melynek leghíresebb foglya Peder Schumacher Griffenfeld dán gróf és államférfi volt, aki 1680-99 között sínylődött itt. Victor Hugo erről a korszakról írta Izlandi Han című romantikus regényét.
Trondheim éghajlata túlnyomórészt óceáni, de a környező hegyek takarják az erős partmenti szelektől. Az előrejelzések szerint szerdán 15 fok körüli hőmérséklet várható, csütörtökön kicsit melegebb lesz, 21 fok.
Norvégia a világ legdrágább országa, bizonyos termékek, szolgáltatások többe kerülnek, mint Tokióban, New Yorkban vagy Moszkvában. Fizetőeszköz a norvég korona. Egy NOK körülbelül 35 forint.
Norvégiában a legtöbb külföldi valutát és utazási csekket minden további nélkül beváltják, főként bankokban és postahivatalokban. A hitel- és bankkártya használat széles körben elterjedt, automaták szinte minden sarkon akadnak. A borravaló az éttermekben már bele van kalkulálva az árba, így adni elsősorban csak taxisoknak szokás.
A konzuli szolgálat tájékoztatása szerint Norvégia nem rendelte el az útlevelek kizárólagos használatát az országba történő beutazások esetében, azonban annak használatát erősen javasolják. Azok, akik kártya típusú személyazonosító igazolvánnyal kívánnak utazni, továbbra is megtehetik, ám ők időben jóval hosszabb ellenőrzésre számíthatnak. Az illetékes hatóság szerint ezt az eltérést az útlevelek könnyebb ellenőrizhetősége okozza. A konzul a tapasztalatok alapján nem javasolja a régi típusú, illetve ideiglenes személyi igazolvánnyal történő utazást. A norvég hatóságok a nem digitalizált adattartalommal kiállított okmányokat az esetek többségében nem fogadják el.
Trondheim az egész várost lefedő nagy sebességű wifi hálózatáról nevezetes. No meg persze a biciklifelvonóról
https://www.dvsc.hu/kiemelt-hirek/ahol-nyaron-nem-megy-le-teljesen-a-nap
|