Az 1940-es német invázió tanulságai élénken éltek az oslói döntéshozók agyában, s a norvég kormány (katonapolitikusok, hadtörténészek és védelmi szakértők véleménye által megtámogatva) 1946-ban döntött úgy, hogy a szokványos haderőnemek mellett az országnak szüksége van egy svájci („milícia”) típusú, bármikor mozgósítható véderőre is, amelynek tagjai akkor dobják el a vodkásüveget és ragadnak kaszát-kapát, amikor a hon tényleg veszélyben van. Idegen hatalmak támadása esetén tehát a HV területvédelembe kezd, aktív és kreatív módon felhasználva szűkebb környezetük minden földrajzi és egyéb adottságát. A védekezés kifejezetten gerilla-hadviseléssel történik, az ellenséges csapatok folyamatos cseszegetésén, robbantgatásokon, merényleteken, különféle szabotázsakciókon és más hasonló módszereken keresztül.
A rendszert elsősorban természetesen a szovjetek esetleges támadása ellen találták ki, de a hidegháború végeztével sem számolták fel. A HV keretein belül nem csak újoncokat képeznek ki, hanem a kötelező katonai szolgálaton már átesett obsitosok harckészültségének fenntartását is vállalják, s nem utolsósorban a nemzet társadalmi kohézióját is elősegítik.
A már említett 2008-as hadseregreform a HV-t is érintette. Létrehoztak négy területi parancsnokságot (ezeken belül 13 védelmi körzetet, úgynevezett Heimevernsdistrikt-et). Minden körzetnek vannak saját fegyver-, lőszer- és üzemanyag-raktárai, laktanyái, katonai járművei, valamint könnyű tüzérsége.
A HV állandó létszáma meglepően kicsi: mindössze 1700 főállású hivatásosa van, de szükség esetén 24 órán belül további 6.000, 48 órán belül 12.000, 72 órán belül 25 ezer norvég katonaviselt ragadná magához a lezsírozva váró személyi fegyverzetét és kezdené a partizánháborút. 2010-es adatok szerint a HV összesen mintegy 65 ezer főt tudna mozgósítani.
Azt már eddig is láthattuk, hogy a norvégok imádják a különleges alakulatokat, ezért nem meglepő, hogy a HV-nek is van hasonlója: ez az Innsatsstyrke (kábé: bevetési erő). Ezt a mintegy 150 fős speciális alegység olyan egykori katonákból áll, akik a már felsorolt valamelyik specforsznál szolgáltak, onnan vagy kiöregedtek, vagy más okból távoztak, de a korábban elsajátított különleges képességeket nem szeretnék parlagon heverve hagyni. Ily módon a HV is rendelkezik mesterlövészekkel, harctéri felderítőkkel, harci búvárokkal, ejtőernyősökkel, rohammentősökkel, kutyásokkal és tűzszerészekkel.
http://tiboru.blogrepublik.eu/2011/04/11/a-norveg-hadsereg-2-0/
|