Norvg drmar, klt
1828. mrcius 20-n szletett Skienben.

Lecsszott vrosi patrcius fia. Nyomaszt kisvrosi lgkrben, a csald rossz anyagi helyzete miatt patikussegdnek llt, kzben orvosi s festmvszi plya terveit sztte. Lelkes versben dvzlte a magyar szabadsgharcot: Til Ungarn, 1849. A fvrosban cikkeivel bekapcsoldott a kezdeti norvg munksmozgalomba, s nmi drmari hrnevet is szerzettCatilina, 1850 cm, Schiller s a forradalmi romantika hatst tkrz els darabjval. Nhny vig a bergeni, majd az osli sznhznl dolgozott mint dramaturg s rendez. Ekkor ismerte meg Hebbelt, valamint a csillog technikj francia „trsasgi sznmvet”, s gazdag, gyakorlati sznhzi tapasztalatokra tett szert. Els polgri krnyezetben jtszd darabja, A szerelem komdija, 1862 buksa utn, a poroszok elleni hborban a Dnit magra hagy skandinavizmus eszmjben csaldva, a Bjrnson segtsgvel szerzett llami sztndjjal klfldre utazott, s 1891-ig olasz s nmet fldn lt.
lete utols vtizedben hazjban s Eurpa-szerte nnepelt szemlyisg lett. Mindvgig szimpatizlt a szocialista mozgalmakkal, dvzlte a prizsi kommnt. 1891-ben Magyarorszgon is megfordult.
1906. mrcius 23-n halt meg Oslban.
Munkssgnak htterben a sajtos norvg trtnelmi-trsadalmi fejlds llt, ahol az si demokrata, szabadparaszti hagyomnyok az eurpai fejlds fvonaltl elszigetelve szinte rintetlenl jutottak az imperializmus kornak kszbre, s ms orszgoknl hangslyozottabban vetdtt fel a konfliktusok erklcsi jellege. Ez a httr adta a klfldn nagy drmarv rett Ibsennek az erklcsi ert, a felhborods kpessgt; ezrt vlt sznpada - a drmatrtnetben ritka intenzitssal - morlis tlszkk; s ezt fejezte ki maga fogalmazta jelmondata is : „rni annyit jelent, mint tletet tartani nmagunk felett”. Ifjkori, ersen romantikus drmai utn, pl. strti Inger asszony, 1855, A solhaugi nnep, 1856, a forradalmi mlt s a hsi idelok krdsvel vetett szmot kt drmai kltemnyben, amelyek a vilghrt jelentettk szmra: Brand, 1866; Peer Gynt, 1867. E flig mesevilgban jtszd, ersen filozofikus verses drmkban kt ellenttes, de egymst mgis szorosan kiegszt hse sorsban Ibsen a polgri fejlds ifjkornak heroikus illziival, az idelokban val szenvedlyes hittel s az ellk val menekls lehetsgvel szmolt le. Klnsen a kor s a vilgirodalom reprezentatv tpusv vlt Peer Gynt testesti meg a vilghdtsra s nkiteljestsre vgy polgri individualizmus teljes csdjt.
A becslet, az erny, a testvrisg ideljainak megvalsthatatlansgt tisztn lt, de a maga erklcsi tlszkrl az rtk mgis skraszll brandi hsket emelte tragikus fnybe munkssgnak kzps peridusban, n. „trsadalmi sznmveiben”: A trsadalomtmaszai, 1877, Nra, 1879, Ksrtetek, 1881, A npgyll, 1882, A vadkacsa, 1884,Rosmersholm, 1886. E darabokban alakult ki vgleges formjban a kznapi dialgusokon s a ltszlagos nyugalmat bellrl sztrobbant mlt tragikumn alapul, jellegzetes ibseni drmatpus s szerkesztsmd. A hsk - gyakran a frfiaknl knnyebben lzad nalakok - mind a polgri trsadalmat kvnjk megreformlni, amelynek „idilli” hzassgbl Nra (Babaszoba) mg felemelt fejjel tvozott, de ahol Alvingn (Ksrtetek) mr sszetrt a reformok kudarcnak slya alatt. A vadkacsa j lehetsgek, a komikus brzols fel mutatott: az tlagember szintjre sllyedt, „idelis kvetelsekkel” fellp Gregers Werle teljesen nevetsgess vlt; eszmnyei, paradox mdon, csak cinikus s erklcstelen krnyezetben valsulhattak meg.
Az analitikus szerkesztsi mdszerrel Ibsen mltbeli (epikus) anyagt gy formlja meg, hogy vekkel korbbi - azta ltszatokkal, hazugsgokkal leplezett (vagy elhallgatott) - esemnyeket hoz felsznre. A szereplknek is, a befogadnak is j informcikat jelent a sejtsek, felismersek, kiderlsek sora, gy ez, illetve analzis maga vlik cselekmnny. Ez a technika lehetv teszi, hogy egy csaldi trtnetbl drmai szitucit teremtsen, s a feltrs folyamata lland vlemnyvltozst hozzon ltre. Az Ekdal csald letnek fordulpontja - a katasztrfa - kr szervezd cselekmny srtettsg-rzst a ketts idtechnika, ketts motvumsor adja, ugyanis az alapszitucihoz kpest nem trtnik lnyeges vltozs; Hedvig halla az egyetlen j motvum.
„Az j tpus polgri drma” megteremtje, Ibsen, „trsadalmi sznmveinek” utols darabjaknt (vagy mr regkori, szimbolista felhang korszaknak nyitnyaknt) t felvonsos, „formai-dramaturgiai szempontbl tkletes mremeket” alkotott A vadkacsval, egyetlen tragikomdijval.
A vadkacsa is „trsadalmi rntgenkp”; trgyt a polgri trsadalom erklcsi vlsgbl veszi. A httrbl ebben a mben is meghatrozak gazdasgi- s pnzgyek (az regek hajdani zlettrsi kapcsolatnak kvetkezmnye) ill. - a naturalizmus determinizmusbl ismert - rklds-motvumok.
A szerz alapproblmja az egynisg nmegvalstsa s nmtsa, „az idelis kvetelsek” lehetetlensge a megvlthatatlan trsadalomban - ennek a „gondolatlmnynek a kifejezsre” alkotja A vadkacsa drmai vilgt, lesjt kpet festve az eszmnyek nlkli valsgrl is, az njellt megvltkrl is.
Ibsen tovbb tkletestette az ltala feljtott szophoklszi (oidipuszi) mdszert - a Nrval (1879) kezdett, a Ksrtetek (1881) ta alkalmazott - analitikus szerkesztst, s tvzte a francia tzis- s irnydrmk, szalondrmk (a „jl megcsinlt szndarabok”) gyes fogsaival. Ettl a (Scribe-Sardou-ifj.Dumas-fle) dramaturgitl szrmaztathat az alakok kztti bonyolult viszonyrendszer kialaktsa, a tudatos rszlet-szerkeszts, a prhuzamok s ellenttek sora, a megfelel pillanatban trtn flbeszakts, belps (pl. Hjalmar alig ejti ki, hogy: „otthon ... j itt lenni” - mris bekopogtat Gregers; Gina az ifjabb Werlnek mondja, hogy „aki annyira sszemocskolta a klyht, ne beszljen semmifle bzrl”, s erre ppen a nagykeresked rkezik meg stb.)
Az analitikus szerkesztsi mdszerrel Ibsen mltbeli (epikus) anyagt gy formlhatja meg, hogy vekkel korbbi - azta ltszatokkal, hazugsggal leplezett (vagy elhallgatott) - esemnyeket hoz felsznre. A szereplknek is, a befogadnak is j informcikat jelent a sejtetsek, felismersek, kiderlsek sora, gy ez, ill. az analzis maga vlik cselekmnny. (A mlt feltrsnak fokozatai s a reaglsok teremtik a feszltsget, s ezt az elre- s htravezet motvumokkal mg fokozza is a szerz.) Ez a technika lehetv teszi, hogy egy csaldi trtnetbl (zrt rendszerben, kevs szereplvel) drmai szitucit teremtsen, s a feltrs folyamata lland vlemnyvltst hozzon ltre (szereplben s befogadban egyarnt). Az Ekdal-csald letnek fordulpontja -a katasztrfa - kr szervezd cselekmny srtettsg-rzst a ketts idtechnika, ketts motvumsor adja, ugyanis az alapszitucihoz kpest nem trtnik lnyeges vltozs; Hedvig halla az egyetlen j motvum.
Ehhez a mdszerhez egyrszt: olyan szitucit kell teremteni, hogy az tlagos emberek htkznapi letbl drmai konfliktus alakulhasson, hogy a mltban trtntek mozgsba hozhassk a jelenre mr kialakult statikus viszonyokat, s a kapcsolatrendszer dinamikuss vljon (gy a kt csald kztt eleve szoros a kapcsolat: az apk hajdan zlettrsak, a fik bartok voltak; Werle rgi hzvezetnjt Hjalmar felesgl vette stb.); msrszt: helyzetteremt, kls mozzanat szksges az esemnyek beindtshoz, teht Gregers tizenht v utn lejn a „hegyrl”, Hjdal-telepi magnybl. (Ez a bonyodalom-indt szituci is tbbszrsen motivlt: pp most kell Gregersnek rkezni, mert az reg Werle megtudta, hogy hamarosan megvakul, tisztzni akarja csaldi kapcsolatait: fival bklni akar, llst ajnl neki, Srbynvel hzassgra kszl.)
gy a m cselekmnye szk trben, egy nagypolgri hz „fnyzen s knyelmesen berendezett” dolgozszobjban, az reg Werlnl (I.), ill. Hjarmal Ekdal (kispolgri) padlsszobai fnykpszmtermben jtszdik, szk idkeretben (els nap ebdtl harmadnap reggelig). (A krnyezet meghatroz a jellembrzolsban - a rszletes szniutasts, idpontkijells is a milidrma jellegzetes kellke.)
A jelen skjn a hagyomnyos drmai szerkeszts rvnyesl: Gregers megrkezse motivlja az expozcit, a helyzet megismerst; a fordulat (egyben j, msodik expozci) Gregers elhatrozsa s elkltzse - teht a bonyodalom kezdettl mr egyetlen helysznen jtszdik a m cselekmnye, melynek menett a valsg megismersnek llomsai alkotjk egszen Hjalmar sszeomlsig, a tetpontig (IV.). Retardl mozzanat, hogy Hedvig vltoztatni prbl a helyzeten; a krzis az ngyilkossga, a megolds pedig a vltozatlansg.
A megismertetsi folyamatot a cseldek pletykja indtja, majd Gregers dialgusait kvethetjk: a kvlrl jv, a vltozst elidz; gy (dramaturgiailag motivlt) rdekldsbl egytt informldik vele a befogad is (kevs hr jutott fel hozz, apja levelei hinyosak voltak, Hjalmarral flrertettk egymst, megszakadt kapcsolatuk stb.). A mlt a kt fhs eltt nagyrszt ismeretlen; Gregers folyamatosan, csodlkozva (t)rtkeli apja rgi tetteit, szmra ekkor mg ez a legfontosabb. (Az reg Werlt a befogad is fia torzt szemvegn keresztl ismeri meg, Srbyn s Gina vlemnye ksbb nem egszen ezt a jellemzst tmasztja al.) Itt, a Werle-hzban kezdi meg Gregers sszerakni a mlt-kockkat, s persze meg akarja tudni a hinyz elemeket (idpontokat, esemnyeket). A ltszat az, hogy az reg gyros rendszeres msolsi munkval s egyb juttatsokkal tmogatja tnkrement volt zlettrst s csaldjt, a finak rendezte be a mtermt, aki ppen az rvn ismerkedett meg jvendbelijvel is; Ekdalk, gy tnik, kiegyenslyozottan lnek, Hjalmar nyugodtan dolgozhat a tallmnyn, egy fnykpszeti jtson, mert felesge s lnya knyezteti, segti munkjt (retuslst), az reg hadnagy meg jl elvan az llattartssal a padlson ... Gregers elszr Hjalmarral beszl, majd az apjval lezajlott feszlt nagyjelenet utn elutastja apja rendezsi ksrlett. (Az ifjabb Werle ugyanis sejti a valsgot, hogy a hajdani zlettrsi kihgst kzsen kvettk el az atyk, de mg az gyesebb - Werle - tisztzta magt, a naiv Ekdal hadnagy elbukott; Gregers mg anyjtl tudja, hogy apjnak viszonya volt hajdani hzvezetnjkkel, s rjn arra is, hogy apja csak Gina terhessge miatt segtette Hjalmart mteremhez - gy „minden csodlatosan egybevg”). Elhagyja a hzat, nehogy az sszetartozs ltszatt keltve mg legalizlja apja j hzassgt. Ltogatba megy, majd a kiad szobba be is kltzik Ekdalkhoz, mivel rdekldse s egyetlen clja immr Hjalmarra irnyul (utols emberi kapcsolatn prblja meg a - Relling informcii szerint eddig mindig kudarccal vgzdtt - „idelis kvetelsek” teljesttetst); „fel kell nyitnia” bartja szemt, hogy az majd j alapokra helyezhesse hzassgt, lett.
Az ibseni szerkesztsi technika sajtossga, hogy minden mtbeli s jvbeli tnyt elbb elrejelz-sejtet motvumok vezetnek be: Gina rgi kapcsolatra pl. elszr Werlk dialgusban trtnik clzs, aztn Gina megismtelt elhatroldsa lesz gyans („semmi kznk a nagykereskedhz”), majd Gregers pontostja az idpontokat (eskv, Hedvig szletse), aztn megismtldik a vaksg-motvum, de mr Hjalmar tjkoztatsra is; Hedvig (a padlson tallhat) kpesknyv allegorikus brzolsrl beszl ('A Hall s a lny'), ksbb Hjalmar figyelmezteti a gyereket, hogy egy tltny mg van a pisztolyban, majd Relling (tbbszr is) „csak” t flti a kialakult konfliktusban, vgl Gregers rbeszli az ldozatra.
A drmai vilg alakjai apr gesztusokkal, rszletesen jellemzett, kitnen formlt figurk. Ekdalk elgedetten, szksen, de tisztessgesen l tlagemberek; Hjalmar jellemnek kisszer s komikus volta attl a pillanattl kezdve vilgos, amikor letagadja apjt, majd kimagyarzkodik, s a tnyeket tkltve henceg (ezt Ibsen ismtld gesztusokkal, szavai s tettei lland inkongruencijval mlyti). Szvegeket „deklaml” s az esemnyeket is „retusl” figura; csaldfi pozcijban a hierarchia cscsa, ugyanakkor torkos, tunya semmittev (minden tette „majd holnap” realizldik); hullmz kedlyllapot, gyenge, pzol, nltat kispolgr. (A pisztoly-trtnet pldzatknt srti nelglt nmtst, nzpontja-vlemnyalkotsa relativitst, teljes nrtk-tvesztst.) Nemcsak fltzik „rzelmesen s szentimentlisan”, gy is l. Elvben elfogadja Gregers kvetelseit, de az „igazsg” megismersnek csapsra kizkken, egy mondatnyi szintesgben leleplezi (Gregersnek) mg tallmny-hazugsgt is. Csak tetrlis gesztussal, az adomnylevl szttpsvel prbl megfelelni bartja vrakozsnak. Ltszlag szaktana ugyan csaldjval, de „erklcsi megjhods” helyett zlleni megy, egy vajas cscskkel lekenyerezhet - helyzetkomikumi jelenetsora kispolgr-pardia.
Elnzbben (humorral) brzolt jellem Gina; (az idegen szavak torztsval) hangslyozott mveletlensge mellett gyakorlatias, jzan, a terheket magra vllal (s frje eltt leplez), a kt frfi „illziihoz” asszisztl felesg; bntudata nincs (tudja, hogy klcsnsen szksgk volt erre a hzassgra). Csak a lapos, kznapi, primer jelentseket fogja fel, gy Gregerset folyamatosan flrerti - Ibsen egyszerre ironizl rajta s a tlz, kds fellengzskdsen.)
Hedvig rtatlan, rzkeny, tapintatos gyerek, az egyetlen tiszta, szinte figura - ebbl fakad tragdija: komolyan, vglegesnek veszi, hogy Hjalmar „ellki magtl”; ezrt (ppen szletsnapjn) felldozza magt. ( megrti a gregersi metaforikt is: a padlst a „tenger mlysgnek” rzi - magatartsformja kivteles ebben a krnyezetben, halla igazolja is, cfolja is Gregers kvetelseit.)
Az reg Ekdal - a Gregers emlkeiben l, idealizlt, termszetkzeli, hres vadsz helyett - lecsszott, megalkuv (erd helyett padlssal „ncsal”), hi (l. egyenruha-visels), illziiban l, szenilis, alkoholista regember. Vele ellenttben Werle nagykereskedt - akinek magatartst nagyhatalm gyros-mivolta, trsadalmi helyzete is meghatrozza - bnssgnek tudatban a jvttel szndka hajtja csaldjval s Ekdalkkal szemben is. (A kt reg prhuzamos-ellenttes sorsa lezrult, valamikppen mindketten menthetetlenek mr.)
Az „akut tisztessg-lzban szenved” reformtor, Gregers Werle a m rezonr figurja. Erklcsi maximalizmusnak azon illzijval, hogy az igazsg felfedse, az ncsals tisztzsa utn az emberek boldogok lesznek, drmai clja Hjalmar megmentsre irnyul. Az ncsalsa: azt hiszi, hogy lehetsge van idelis kvetelsekre, morlis ksrletezsre. Klnc, ktbalkezes, tapintatlan alak (a mocsok-mosdvz- s a bz-motvumok nmagukban is jelkpesek). Gyerekkorbl valk tetteinek pszicholgiai motivcii - lete szinte freudi sma: szlei rossz hzassgban meggyllte apjt - tle mg felntten is fl -, aki szerint viszont fia pszichikailag determinlt (anyja alkatra, betegsgre tbbszr clozgatnak, Gregersnek teher „neve tka” stb.). Tizenht vet magnyban, nutlatban, bntudatban tlt (nemcsak apjtl, az lettl is elidegenedik, hinyos a valsg- s emberismerete; apja elvakultnak minsti). ltetje elbb csak eszmk irnti rajongsa, majd a prba-lehetsg (a megtallt letcl) hajdani bartjnak idealizlt alakjn. Vtke, hogy sajt pldja helyett mssal prblja meg ideljait vgrehajtatni; szmra ez pusztn ptcselekvs - Hjalmarnak pedig (bels indttats nlkli) kls knyszer.
Ibsen nem az elveket (az elfogadott etikai rtkeket: szintesg, megbocsts, becslet stb.), eszmnyeket lltja a kzppontba s jratja le, hanem Gregers direkt beavatkozst, erszakos mdszereit. Hiba az eredeti nemes szndk, a pozitv eszmny, az elvi igazsg, ha intrikjval szndkai ellenkezjt ri el: elbb boldog megbocsts helyett veszekedst tall, majd Hedvig hallval vgrvnyesen igazoldik krtkony hatsa. (Gregers tlzott szintesg-keresst a szakirodalom Alceste-tel, Molire mizantrpjval, tragikomikumt Don Quijotval rokontja; Almsi M. szerint Ibsen „ugyanazt a problmt vizsglja, mint Schiller, lehet-e az idelis kvetelseket msokkal szemben rvnyesteni? Gregers erfesztse, hogy Hjalmrkat felemelje az idelok nvjra, a Posa-fle etika s trekvs komikus tkrkpe.”)
Relling a m msik rezonr-figurja; kicsapong, cinikus, de msokkal trd (nha aggd) „diagnosztizl”. Csak a tneti kezelsek eredmnyessgben hisz; a fennmarads felttelnek a (hazugsgg leleplezett) illzit tartja. Alapttele, hogy „az tlagember boldogtalann vlik, ha ncsalsbl kizkkentjk”. Ezrt kmletlenl minsti mindkt fhst; pontosan tudja, hogy Ekdal egynisg - azaz Relling szerint: abnormits - nlkli tlagember, akinek „szerencstlensge, hogy sajt krben mindig lngsznek szmtott”. Az ltala betegnek tartott Gregersszel folyamatosan ellenpontozzk egymst - a doktor cinizmussal tbillenti a „rajongst”, a „blvnyimd delriumot”, s fordtva -; intellektulis vitjuk a m gondolati magja. /Ltszlag egyezik Relling kibrndult llsfoglalsa Nietzsche rtkeket trtkel gondolataival: „Szksgnk van a hazugsgokra, hogy gyzedelmeskedjnk a valsg felett, ezen 'igazsg' felett, szksgnk van a hazugsgokra, hogy lhessnk ... Hogy a hazugsg az let szksgszersge, az maga is rsze a lt elborzaszt s krdses jellegnek” (A hatalom akarsa) -, de Ibsen nem elveti az thagyomnyozott rtkeket, csak beismeri korltozott rvnyesthetsgket. (gy pl. Relling is, aki „vgzetesnek” tartja, hogy Gregers „nem szegte nyakt a Hjdal-telep valamelyik bnyjban”, fltve aggdik Hedvigrt.) Ksbbi mveiben az r pedig mr „azon van, hogy olyan hsket teremtsen, akik Gregers Werle kvetelseinek megfelelnek, de akikre Relling kritikja mgsem vonatkozik.” /
Az r eltvolt, elidegent hseitl: Hjalmar komikus jellem, rtktelensge leleplezdik; Gregerset mr az nevetsgess teszi, hogy pp tle vrja szent eszmnyeinek teljestst. Gregers ambivalens magatartsa, mdszereivel egyeztethetetlen clja csak tovbb fokozza a komikumot, ugyanakkor sajt letrl, karrierjrl is lemond (l. sejtetsek kzelg hallrl) meghisul, tragikumot eredmnyez trekvseirt - a majdnem-komdia tcsap tragikomdiba. (A komikum cscsa, hogy - paradox mdon - pp Werle nagykereskedk, a sokat tapasztalt, gtlstalan figurk (l. Srbyn elz hzassga) valsthatjk meg az szintesgen alapul „idelis hzassgot”.)
Az egyetlen rokonszenves szerepl tragikus halla ktsgtelen rtkpusztuls, de Hedvig - apja irnti szeretetnek bizonytsra elkvetett - ldozata nem katartikus hats a krnyezetre, csak megersti az alapkoncepcit: a valsg egyeztethetetlen az eszmnyekkel. Halla pusztn jabb ncsalsokat eredmnyez (Hjalmar pzolst Gregers fennkltnek tallja, Relling cinikusan leleplezi).
Az ibseni dikci drmatrtneti vvmnya a relis, htkznapi nyelv; nincs „flreszls”, monolg, minden sz, gesztus fontos; a dialgustechnika a kzvetlen jellemzst szolglja (l. Gina, Hjalmar, Gregers.)
A vadkacsa dramaturgiai jtsa a kzpponti, tbbrtelm szimblum alkalmazsa gy, hogy a vadkacsa egyszerre rsze a drmai vilg valsgnak (gy szorosan kapcsoldik a cselekmnyhez; a szereplk lethez); msrszt nmagn tlmutat, sszefoglal-helyettest jelkp (az illzivilg kzpontja), hangulati tnyez, a hazugsgok megjelentett vezrmotvuma - gy hatja t az egsz mvet, hogy kp s jelkp volta llandan vltozik. (A kapcsold helyszn, a padls, fontos szimbolikus tr is; illuzrikus valsg-imitci, az „illzik mocsara”, a kt Ekdal elrejtzsnek szntere: gy idz egy vgyott (szabad, termszetes) teret, hogy kzben nmaga zrt, mestersges, akvriumvilgts. A kzponti szimblum srti az alapproblematikt, jabb kpek, fogalmak kapcsoldnak hozz (a seb(esls), lemerls-felhozs, mocsr stb.). A vadkacsa Werle nagykeresked „sebzett szrny vadszzskmnya” (s ezzel Gina sorsprhuzama is). Mellle bukott le Ekdal hadnagy, aki lenn is maradt; Haakon Werle beszl legelszr „nmely szerencstlenekrl, akik egy-kt szem srttl is lemerlnek”. Tle kerl a madr Ekdalkhoz (mint minden, belertve Hedviget is) - gy mg a hazugsgokhoz is juttatja a csaldot (az reg Ekdalhoz hasonlan a vadkacsa is „egszen elfelejtette mr a rgi vad lett”). Gregers meg „szvesen lenne vadszkutya”, hogy felhozhassa a „lemerlt s megragadt” Hjalmart, akiben „sok van a vadkacsbl” (nem akar a vilgossgba felbukkanni, ahol „lthatna”). Hedvignek ldozat; imdkozik rte, a m vgre pedig azonosul vele - „hiszen a vadkacst is ajndkba kaptuk, s mgis olyan vgtelenl szeretem” -, s elpuszttsa helyett nmagt lvi szven. A sebeslt, snta, bezrt madr egyszerre a hazugsgok, illzik, ncsals, ugyanakkor a szpsg, a tisztasg szimbluma is; atmoszfra- (s kltisg) teremt hats. /A jelkpes kifejezsmd thatja a mvet: a kzponti szimblumon kvl is jelkpes mozzanatok sora teremt sszefggseket (padlson megllt az id; a tizenhrmas szm; a dohos, bzs leveg stb.)/
Az egsz mre jellemzek a feloldatlan rtkellenttek (az ironikus rtkszerkezet): a cselekmny ltszat s valsg ellenttezse; a jellemek ambivalensek; szlssges vlemnyek, vilgkpek tkznek, az elgikus atmoszfrt komikus dialgusok robbantjk szt.
j mfaj a „modern tragikomdia”: a komikus helyzetek nem komdit eredmnyeznek, a tragikum katartikus hats nlkli (az rtatlan bnhdik, a bnsk j letet kezdenek), nincs ok-okozatisg bn s bnhds kztt - a mben a tragikomikum, a klti szimblumalkots s az analitikus trsadalomkritika egytt hat.
A mfaj, az brzolt magatartstpusok, minsgek, a vltakoz hangnemek (szentimentalizmus, ptosz, irnia, komikum stb.), az rtkvltsok sora, az sszetett rtkszerkezet az r vilgnzeti (t)formldst, ifjkori remnyeinek, illziinak sszeomlst is tkrzi. (A vadkacsa „az ibsenizmus korrekcija”, R. Brustein.)
Ibsen harmadik, regkori korszaknak mveit a kzleti cselekvs kiltstalansgnak nvekedsvel prhuzamosan s annak kvetkezmnyekpp, a szimblum uralkod szerepe jellemzi: Hedda Gabler, 1890, Solness ptmester, 1892, Kis Eyolf, 1894, John GabrielBorkman, 1896, Ha mi, halottak, fltmadunk, 1899. E darabok vilga nem a komikum morlisan ingatag talajra, hanem az anarchisztikus, magra maradt, ktsgbeesett hsiessggel ldozatot hoz, lemond, nknz hs tragikumra plt. Tragikus szpsg hsei bukst egsz letk, romantikus, monumentliss nagytott mltjuk, ifjkori eszmik s csaldott, kifosztott, eredmnytelen regkoruk szembestse, vgs soron a mvszi alkots ibseni tjnak tagadsa, a kierkegaard-i letstdiumok, a teljes let megvalsthatatlansga emelte klti magassgba.
Ibsen j korszakot nyitott meg a vilgirodalomban. Az nevhez fzdik a polgri drma s a realisztikus sznjtszs szzadvgi szintzisnek megteremtse a „bulvr” s a „naturalista” sznhz eredmnyei alapjn; a kznapi s a szimbolikus szfra egyestse mesteri dialgusvezetsben; az analitikus drmai ptkezsmd tkletestse, amely az eljelentktelenedett polgri letformt sznpadi alanny tette. „Atmoszfra s mili egysgnek megteremtse”, „a mili aktv drmai technikja” Ibsen egyik legtovbb hat vvmnya. Almsi M. vlemnye szerint „mindnyjan tle tanultak: Shaw s Hauptmann, Csehov s Strindberg, st az amerikai drma nagyjai is ... vitt provokl, m mvszi inspircit ad egynisgvel ... nem tud meghalni. Csak jra s jra feltmadni”; Vajda Gy. M. pedig gy vli, hogy Ibsen letmve egyfell mig hat rvny kiinduls s kezdet, „msfell viszont befejezs, lezrs, szintzis: ... az egyetlen sikerlt ksrlet a XIX. szzadi realista regny mdszernek drmban val alkalmazsra.”
Magyarorszgon 1887-ben mutattk be els darabjt, szinte minden mvt lefordtottk, sikert a szmtalan kiads s a gyakori eladsok jeleztk s jelzik a mai napig. Hazai npszerstsben a Thlia Trsasg eladsai, Pterfy Jen, Ady Endre, Kosztolnyi Dezs kritiki jrtak ell.
http://enciklopedia.fazekas.hu/palyakep/vilag/Ibsen.htm
|