Norvégia abban a szerencsés helyzetben van, hogy nemcsak szárazföldi területe, hanem tengerpartja és igen kiterjedt tengeri érdekszférája is van (az ezzel kapcsolatos, és Oroszország Anyácskával fennálló nézeteltéréseiről az első részben olvashattatok). Ez automatikusan azt is jelenti, hogy az ország a szárazföldi erőkön kívül egy combos haditengerészettel is rendelkezik. Gondolom, senkit nem sokkolok azzal, ha elmondom, hogy Norvégiának még légtere is van, ergo légiereje is.
Szóval a Forsvaret (a norvég véderő) három haderőnemből, plusz egy bónuszként funkcionáló Nemzeti Gárdából áll; több helyen az olvasható, hogy a Parti Őrség (Kystvakten) különálló haderőnem, de ennek ne dőljetek be, hiszen ők minden szempontból a Haditengerészet alá tartoznak.
Mielőtt ezekkel részletesen foglalkoznánk, pár általánosságot még el kell mondanunk, mert sajnálatos módon kimaradtak az első részből.
Először is szögezzük le, hogy Norvégia nem engedte meg magának azt a luxust, hogy szüneteltesse a behívásokat. Nem bizony: évente mintegy 10.000 (tizenkilenc év körüli) fiatalember jelenik meg a sorozóbizottságok előtti orvosi és fizikai-pszichikai vizsgálatokon, hogy elkezdhesse a 19 hónapos sorkatonai szolgálatát. Nem kell megijedni, mert ebből a kövér másfél évből egyhuzamban csak 12 hónapot kell leszolgálniuk, a maradék hetet az elkövetkezendő
24 évben (a sorkötelezettség a 44. életévig tart). Rendszeresen rendeznek pár hetes továbbképzéseket, ahol a hajdani katonáknak alkalmuk nyílik arra, hogy három-ötévente egyrészt új fegyverekkel, haditechnikával, módszerekkel, satöbbivel ismerkedjenek meg, másrészt pedig arra, hogy (az idegesítő családtagoktól ideiglenesen megszabadulva) zord férfitársaságban hódoljanak a világ talán legdrágábban mért alkoholjainak.
Az ominózus hét hónapot (bölcsészeknek és kommunikációs szakértőknek: 19 – 12 = 7) a már említett Nemzeti (Honi?) Gárda (a Heimevernet) kebelén belül is lehet teljesíteni – erről majd a vonatkozó bekezdésnél kicsit bővebben.
2009 óta a nők is kötelező módon részt vesznek a sorozáson; katonai nyilvántartásba veszik ugyan őket, de számukra a katonai szolgálat (egyelőre?) önkéntes.
http://tiboru.blogrepublik.eu/2011/04/11/a-norveg-hadsereg-2-0/
|