A borjfka a legjobban ismert faj, ha knnyen ssze is tvesztik msokkal. A felntt hmek elrik a 2 m-t. Slyuk 50–75 kg kzt van s 12–18 liter olajat adnak. A nstnyek valamivel kisebbek. Arckoponyja rvid, orra finom, s e miatt feje emlkeztet a macskra. Szne igen vltozatos. Leggyakoribb a srgsszrke alapszn, amelyet szablytalanul elhelyezett kerek barna, vagy fekete foltok dsztenek. A hason csak nhny apr folt van. Igen jellemz r a szemet szeglyez elmosdott szl vilgosabb gyr. Az jszlttek szrruhja mr ugyanolyan, mint a felnttek, s rgtn a vzbe is mehetnek szklni.

Jniusban, vagy jliusban 1, ritkbban kt kicsinyk szletik. Az jszlttek rendszerint mg vilgrajvetelk eltt levetik gyapjszreiket, gyhogy szletskkor mr az idsebbekhez hasonltanak. Kt hnapig anyatejen lnek. Az anyk gondosan bnnak kicsinykkel.
A borjfka kimondottan parti llat, amely legszvesebben blkben s folytorkolatokban tartzkodik s a nyilt tengerre csak ritkn megy ki. A folykba ellenben gyakorta behatol. Az 1879-i szigor tlen, mint Trouessart fljegyezte, Orleansnl fogtak egy prt. Collett rja knyvben, hogy a Tana-Elfben a borjfka a lazacok v csapatait 300 km-nyi tvolsgra is elksri. Sokig azonban nem idzik az des vzben.
A borjfka az szak-Atlanti-Ocen minden partjn s sszes szigetein lakik, Eurpban Izlandtl egszen Portugliig, Grnlandban az szaki szlessg 73-ik fokig, Labrador partjain, a Davis-szorosban j-Jerseyig. A Csendes-Ocen szaki rszben a borjfkt hrom kzelll faj helyettesti. Az szaki-tengerben a borjfka a leggyakoribb faj, hasonlkppen a Balti-tenger nyugati rszben is. A keleti felben ellenben arnylag ritka, a Bottni-blben pedig, gy ltszik, egyltaln nem fordul el.
Trsas llatok, amelyek a nekik megfelel helyen, ahol zavartalanul idzhetnek, tavasszal szz fnyi csapatokban gylekeznek. Ha a szrazra mennek, verekednek a jobb helyekrt, ha azonban mr elhelyezkedtek, bksen s srn feksznek egyms mellett. Kellemetlen meglepetsek ellen gy vdekezek, hogy rket lltanak ki, amelyek veszedelem esetn vltsbe trnek ki. Szagl- s hallszervk jl fejlett.

A borjfka mindenfle tengeri halat megeszik, s gy az a kr, amit a halszatnak okoznak igen nagy. Leszedik a lazacot a horogrl, kicsenik a tkehalat a varsbl s a hlbl, s a tetejbe mg az eszkzket is megrongljk. A borjfkktl okozott krt szmszeren nehz felbecslni. Collett a norvg lazachalszatban okozott krokat vi flmilli norvg koronval nagyobbra becsli, mint amennyi a halszok egsz haszna.
A kereskedelemben vente 15–20.000 borjfkabr kerl. rtke darabonknt 10–20 peng kzt vltakozik. Brbl tskkat, iskolatskkat stb. ksztenek.
http://mek.oszk.hu/03400/03408/html/457.html
|