Rszben. Bizonyos rtelemben igaz, de szmos klnbsg figyelhet meg az arcvonsokban s van egy olyan rejtly is, amit eddig nem sikerlt megfejteni. A vikingek anatmiailag nagyon hasonltanak a mai dnokhoz, azzal a klnbsggel, hogy tlagosan 8-10 centimterrel alacsonyabbak voltak nluk. Louise Kæmpe Henriksen gy gondolja, hogy a fizikailag ersebb testalkat vikingekre nagy hatssal volt letmdjuk, ami legjobban a fldmvelssel s az ers fizikai munkval rhat krl; esetkben gyakori panasz volt a gyulladsos zleti betegsgek valamint a fogfjdalmak. A tpllkozsuk sem volt megfelel, ami annak fnyben rdekes, hogy az Eurpt hajikkal keresztl-kasul bejr, portyz vikingek szinte brmilyen lelemre szert tehettek.

Egy msik rdekessg, hogy a nk s a frfiak nagyon hasonltottak egymsra, olyannyira, hogy mg ma is problmt jelent egy viking srbl elkerl csontvz nemnek megllaptsa. A kzkelet vlekedssel szemben a vikingek hajszne is vltozatos volt: ugyangy voltak kztk vrsek, szkk s barnahajak.
Louise Kæmpe Henriksen mg egy rejtlyre hvja fel a figyelmet: az r annalesekben klnbsget tesznek a „sttbr” s a „csodlatosan szke” vikingek kztt, ami a mai r nyelvben a ’dubgaill’-nek s a ’finngaill’-nek felel meg. A tudomnyos krkben lnk vita folyik arrl, hogy mi is lehetett pontosan ezeknek a szavaknak az rtelme; vannak, akik szerint gy tettek klnbsget a dnok s a norvgok kztt, msok azonban elvetik az elmletet, mondvn, nincs klnbsg az sk kztt.
http://mult-kor.hu/20120801_ot_mitosz_a_vikingekrol?print=1
|