Fridtjof Nansen 1861-ben szletett Norvgiban. Tuds volt, sarkkutat, diplomata, llamfrfi s humanista, aki mly rszvttel viseltetett szenved embertrsai irnt.

ttr szerepet jtszott az alkalmazott tudomnyok terletn, klnsen rdekelte a zoolgia, a tengerbiolgia, az oceanogrfia, a geolgia s a szociolgia.
Huszonvesen Nansen vezette az els, Grnlandot slcen tszel expedcit 1888-ban, amelyet ksbb szmos tovbbi felfedezt kvetett. Tudsszomja egszen az szaki s a dli sarkvidkig hajtotta, 1893-ban a Fram fedlzetn hromves expedcira indult az szaki sarkvidkre. A jgtblkkal knnyedn megbirkz, rendkvl masszv hajn Nansen s trsai kzelebb jutottak az szaki sarkhoz, mint korbban brki.
Felfedez hajlama mellett intellektusa is rendkvli volt, huszonhat ves korban doktori disszertcit rt az ember kzponti idegrendszerrl. m Nansen a menekltek rdekben vgzett ttr tevkenysgvel is berta magt a trtnelembe.
1920-ban, nem sokkal az utn, hogy az I. vilghbor vget rt, Nansent a Genfben szkel Nemzetek Szvetsge norvg delegcijnak elnkv neveztk ki, mely pozcit 1930-ban bekvetkezett hallig betlttte. t bztk meg a Nemzetek Szvetsge els nagyszabs humanitrius programjnak irnytsval, melynek ksznheten 450 ezer hadifogoly trhetett vissza hazjba. Nansen szmos kormny s nkntes szervezet tmogatst szerezte meg a programhoz.

A karizmatikus Nansent 1921-ben menekltgyi fbiztosnak nevezte ki a Szvetsg, volt az els, aki betlttte ezt a pozcit. Hatalmas feladat vrt r – tbb szzezer meneklt hazateleptst, jogi sttusznak rendezst s gazdasgi fggetlensgnek helyrelltst kellett megoldania.
Nansen felismerte, hogy a menekltek szmra az egyik legnagyobb problmt az jelentette, hogy nem rendelkeztek nemzetkzileg elismert dokumentumokkal, ami megneheztette menedkkrelmk elbrst. vezette be a nemzetkzi menekltvdelemben hasznlt els okmnyt, amely „Nansen-tlevlknt” vlt ismertt.
Ezutn a Nemzetkzi Vrskereszt s tbb kormny felkrte arra, hogy szervezzen meg egy seglyprogramot az 1921–1922-es oroszorszgi hezs ldozatai szmra. Az ezzel kapcsolatban vgzett munkjrt 1922-ben Nobel-bkedjat kapott. A djjal jr pnzsszeg Ukrajnba kerlt, ahol humanitrius seglyprogramok finanszrozsra hasznltk fel.
Nansen rszt vett azokban a trgyalsokban, amelyek eredmnyeknt 1923-ban a trk s a grg kormny alrta a Lausanne-i egyezmnyt. Ksbb az rmny vlsg ldozatainak megsegtsre prblt kidolgozni megoldsokat.
Fbiztosknt vgzett munkja sorn rendkvl eredmnyes munkt vgzett a menekltek tmogatsa tern, s pldt mutatott mindazok szmra, akik valamilyen humanitrius gyrt dolgoznak.
Nansen fradhatatlanul dolgozott a menekltek megsegtsn, br munkjt a sikerek mellett olykor kudarcok tarktottk. Elszomortotta, hogy azt kellett ltnia, milyen kzmbsen viszonyulnak az emberek msok szenvedshez. Egyszer azt mondta, hogy „a nyomaszt teherknt szmon tartott menekltek valjban nagy rtket kpviselnek.” m szenvedlyes hitt abban, hogy minden frfiben s nben nagy potencil rejlik, korntsem osztotta mindenki.

Nansen 1930-ban halt meg, 69 vet lt. Tiszteletre az UNHCR 1954-ben megalaptotta a Nansen menekltgyi djat, amelyet olyan magnszemlyek s szervezetek kaphatnak meg, amelyek kimagasl teljestmnyt nyjtanak a menekltek tmogatsa tern. 2000-ben egy norvgiai szavazson Fridtjof Nansent vlasztottk meg az vezred legnagyobb norvgjv.
http://www.unhcr-centraleurope.org/hu/rolunk/unhcr-esemenyek/nansen-menekultdij/nansen-a-tevekeny-almodozo.html
|