A Nobel-djat a svd kmikus, feltall Alfred Nobel alaptotta. Nobel 1895. november 27-n kelt vgrendeletben rendelkezett gy, hogy vagyonnak kamataibl vrl vre rszesedjenek a fizika, kmia, fiziolgia s orvostudomny, tovbb az irodalom legjobbjai s az a szemly, aki a bkrt tett erfesztseivel a djat – s a vele jr, jelenleg nyolcmilli svd koront (krlbell 272 milli forintot, illetve 0,87 milli eurt) – kirdemli. 1968-ban a tudomnyos munkssg nobeli elismerse kiegszl a Kzgazdasgi Nobel-emlkdjjal. Ezt a Svd Bank (svdl Sveriges Riksbanks) kezdemnyezte a pnzintzet fennllsnak 300. vben, s a djat hivatalosan Alfred Nobel-Emlkdjnak nevezik, nem kzgazdasgi Nobel-djnak.
Nobel nem egy-egy tudomnyos plya vagy letm elismersre sznta a djat: vgrendelete rtelmben konkrt teljestmnyrt, eredmnyrt adhat az rem – amit a dj odatlsnek indoklsban mindig le is rnak. Nobel-djat a jellt csak letben kaphat, gy a tudomnyos let s az irodalom jelesei kzl szmos szemly vgl nem rhette meg, hogy r kerljn a sor, holott munkssga rdemess tette volna az elismersre. A Nobel-bkedj az egyetlen, amit nem termszetes szemly is megkaphat: nem is egy plda volt arra, hogy szervezetek kaptk a bkedjat. A tudomnyok s az irodalom djazottjai azonban csak magnszemlyek lehetnek.
A Nobel-djakat a Svd Kirlyi Tudomnyos Akadmia tli oda, az egyetlen kivtel a Nobel-bkedj. A Nobel-bkedjat odatl bizottsgot Nobel vgakarata szerint a norvg parlament (Storting) vlasztja a soraibl.
Az utbbi 70 vben azonban eltrnek az eredeti gyakorlattl, 1936 ta kormnytag nem lehet a Norvg Nobel Bizottsg tagja, 1977 ta pedig a Storting tagjai sem lehetnek azok, k csak kinevezik a bizottsgot.
https://hu.wikipedia.org
|