A rozmr-nv norvg eredet. Angol neve: morse, seahorse, a lappok nyelvn: morsk; Grnlandban: avuk; Szibriban: diud. Megn 4.5 m-re, s ekkor 3 m-es a kerlete, slyt pedig 1000 kg-ra becslik. Ole Hansen szerint egy klnsen nagy rozmrbika nyers bre 500 kg-ot nyomott. A borjfkhoz hasonlan a hosszra nylt testnek a dereka a legvastagabb, de ettl kezdve htrafel nem hegyesedik ki annyira, mint a fkk. Ebbl a hatalmas testen nagy lebenyeghez hasonlan kifel s lefel lgnak a vgtagok, s gy a knyk-, mint a trdizlet felismerhet. Mindegyik lbon 5–5 ujj van, s ezeken a hegyknl htrbb rvid s tompa karmot viselnek. A farok jelentktelen brlebenynek ltszik. A rozmrra azonban nem annyira a test jellemz, mint az arnylag kicsi s kerek fej, amelyet a fels llkapocsban lv kt, gmbalak fogmeder vastagt meg s ktelent el. Az orr igen rvid, szles s tompa, a fels ajak hsos s oldalra vesen hajlik, az als ajak ellenben duzzadt. Az orr kt oldaln harntsorokban vltoz szm bajuszsrte mered elre. A srtk laposak s hosszsguk ellrl htrafel nvekedik. A legvastagabbak a holltoll vastagsgval vetekednek s 10 cm hosszak is lehetnek. A bajuszsrtk szma nhny szzra is felmehet. Vastag, ers bajuszt alkotnak, amelyben a szlak egymst sokszorosan fedik s keresztezik s a szk szjnyls eltt valsgos rostt alkotnak, amelynek szk nylsain a tpllknak t kell hatolnia. Az orrlyukak flholdalakak. A meglehetsen htul lv szemek kicsinyek, fnylk s elrenyl szemhjak vdelmezik ket. Flkagyljuk nincs, a kls halljrat nylsa elgg htra esik.

A csaknem teljesen csupasz s igen vastag br nemcsak reds, hanem valsggal btyks is. A brn gyakran kiemelkedsek vannak, amelyek valsznen nem egyebek, mint hegek s egymskzti harcok, vagy fellensgkkel: a jegesmedvkkel vvott tusk, esetleg az les jgtl okozott sebek s karcolsok emlkei. A felnttek s a fiatalok uralkod szne tbb-kevsbb lnkbarna. Az idsebbeknl a barna szn nem ritkn szrkbe megy t. Brown szmos klnbz kor s nem rozmrt vizsglt meg, s azt tallta, hogy a hmek s a nstnyek, s a fiatalok egyformk. A rozmr bre nem mindig csupasz. Sokolowsky kzlse („Sitzungsber. Ges. naturf. Freunde”, Berlin 1908) szerint hrom rozmrnak, amelyek oktberben rkeztek Hagenbeck llatkertjbe, teljes szrbundjuk volt, amelyet november elejn kezdtek elveszteni, kb. msfl hnapig csupaszok voltak, azutn jabb ruht kaptak, amely mrciusra lett kszen. Ez a szrzet jliusban s augusztusban ltszott a legteljesebbnek. Az, hogy a szrruha ppen tlen hinyzik, bizonyra azzal fgg ssze, hogy az llat akkor szakadatlanul a vzben tartzkodik, ellenben nyr vgn sokat van a szrazon, s gy a hidegnek klnsen ers mrtkben van kitve. Ugyancsak Sokolowsky szerint a fiatalok bundja hosszabb szr s vilgosabb lnk vrsbarna sznvel klnbzik a felnttektl.

A nstnyeknek egyetlen klykk szletik. Az anyk teljesen az jszlttek gondozsnak szentelik magukat. A legnfelldozbb mdon gondoskodnak tpllsukrl, gondosan nevelik, s a legnagyobb btorsggal s olyan bsz dhvel vdelmezik ket, amennyire nemktl csak kitelik. Amg csak lehetsges, igyekszik a nstny magt s gyermekt a veszly ell elvonni. Ha bajt szimatol, mells szival megragadja kicsinyt s rohan vele a tengerbe, ahol a htra kapja, hogy ezzel is, amennyire lehetsges, biztonsgba hozza, s ha ilyenkor megtmadjk, hallmegvetssel szll szembe minden ellensggel. Ha porontyt meglik, gy az regek rszrl a legszvsabb ellenllsra s vakdhre lehet szmtani. Az anyk a mlybl nagy ordtssal idnknt mg akkor is fel-felbukkannak, ha a nstnyekbl ll csapatot ldzik, utna sznak lemszrolt klykeiknek, s magukkal ragadjk a hullkat a vz al.
A rozmr tpllka igen vegyes. Tlnyoman rkokbl (Sclerocrangon), kagylkbl (Saxicava, Mya, Cardium), frgekbl (Priapulus caudatus) s ms alsbbrend llatokbl ll, amelyek az iszapban s a jgprkny mellett lnek. A tpllkul szolgl llatokat agyarval fejti le, bajuszsrtivel seperi ssze s hrpinti fel. A sertk a hrpintsnl, mint Sokolowsky lerja, szvkszlk gyannt mkdnek.
http://mek.oszk.hu/03400/03408/html/463.html
|