„Trondheimnek olyan a híre, mint Lourdes-nak és Jeruzsálemnek” – magyarázta Roman Ziemba lengyel zarándok, aki társával, Wojtek Jakowieccel három hónap alatt, 2300 kilométert megtéve, Németországon, Dánián és Svédországon keresztül érkezett a norvégiai városba.
A középkori Nidaros-székesegyház a világ legészakibb, zarándokok által látogatott hely; a norvégok számára nemzeti szentély. A Norvégia nyugati partján 997-ben alapított Trondheim volt az ország első fővárosa. Ma egyetemi város, gyorsan fejlődő technológiai szektorral. Macskaköves utcáit vörös és sárga faházak szegélyezik. Tavaly a város turistairodája, a Visit Trondheim mintegy 100 ezer látogatót regisztrált, de azt, hogy pontosan hány volt köztük a zarándok, nehéz megmondani.
„A székesegyházunk Skandinávia, de talán egész Észak-Európa legnépszerűbb zarándokhelye” – állítja Randi Haugen, a Szent Olaf Fesztivál igazgatója. Az idei rendezvény július 28-án kezdődött – több száz ember vonult végig a városon zászlókat lengetve, dobokat verve, a viking időket idéző páncélban. A székesegyház körül pedig történelmi piac működött vásári csepűrágókkal.
A fesztivál növekvő népszerűsége az istentiszteletekkel párhuzamosan zajló tíznapos, a helybéliek által szívesen látogatott művészeti programnak is köszönhető. Nemcsak a művészetre kíváncsiak száma nő azonban folyamatosan, hanem a legodaadóbb zarándokoké is, azoké, akik legalább 100 kilométert gyalogolnak, hogy eljussanak Trondheimbe.
Az Országos Zarándoklati Központ tavaly 320 igazolást állított ki; több mint a dupláját a 2010-es mennyiségnek. Idén a zarándokok között van egy 200 fős spanyol csoport: 300 kilométert tettek meg gyalog; tagjai között 9 és 82 éves is található.
A 67 éves Inga Juul és Inger Nore Rauan egy Oslóból indult csoporttal érkezett. „Harmincnyolc napot gyalogoltunk, pedig mindketten nagymamák vagyunk” – közölték egyszerre. 2002-ben Márta Lujza hercegnő, az uralkodó lánya 50 kilométeres zarándoklatot tett Trondheimbe leendő férjével, Ari Behnnel.
A hosszú gyaloglásra vállalkozók számának gyarapodása annak is köszönhető, hogy a norvég kormány jelentős összeget fordított menedékházak építésére és a Trondheimet Norvégia, Svédország és Dánia távoli vidékeivel összekötő Szent Olaf-utak fejlesztésére. Randi Haugen szerint azonban nemcsak zarándokok keresik fel nagy számban Trondheimet, hanem a természetkedvelők is. „A belső gyökerek vagy értékek megtalálásának egy módja lehet az is, ha valaki a norvég erdőket járja” – mondta.
Penelope Denu, a Kulturális Útvonalak Európai Intézete nevű luxembourgi nonprofit szervezet igazgatója szerint egyre több turista keres fel a félreeső helyeken lévő kulturális emlékeket. „Nehéz megmondani, hányan érkeznek vallási céllal, de tény, hogy sokan keresnek valamit, ami segít nekik kiszakadni a stresszel teli mindennapjaikból” – mondta. Az Európai Unió is felismerte ezt a trendet, és vállalata, hogy 2012-ben 1,2 millió eurót fordít kulturális útvonalak fejlesztésére.
http://www.magyarkurir.hu/hirek/trondheim-eszak-europa-legnepszerubb-zarandokhelye
|