A hegyekkel krbezrt teleplsre az v hat hnapjban nem st be a nap, ezrt az egyikhegy oldalba teleptett tkrkkel vilgtjk meg a fteret. Noha a Rjukant krllel hegyek mretei messze elmaradnak a magasabb hegycscsoktl, pp elg nagyok ahhoz, hogy az v felben rnykba bortsk a falut. Ezt elgeltk meg a telepls lakosai, s dntttek gy, hogy valra vltjk Rjukan alaptjnak lmt, s tkrkkel visznek fnyt a faluba.

Az tlet eredetileg szz vvel ezelttrl, Sam Eyde-tl szrmazik, akinek a kezdemnyezsre a teleplst alaptottk. Eyde a Norsk Hydro vllalat alaptja volt, s a kzelben lv nagy vzess energijbl akart hasznot hzni, hogy mtrgyt lltson el.
Az alaptsakor mg csak 300 fs falu lakossga 1913-ra tzezerre ntt, s Eyde mr ekkor gondolkozni kezdett azon, hogy lehetne a fnyt bejuttatni a vlgybe. A megfelel technolgia hinyban vgl ezt nem tudta megoldani, helyette egy felvont pttetett, hogy a dolgozi a hegytetrl lvezhessk a nap sugarait.

Az tletet vgl tz vvel ezeltt lesztette fel Martin Andersen, de a lakosok egy rsze szkeptikus volt. Vgl 5 milli koronbl (180 milli forint) – melybl 4 millit szponzorok adtak – megplt a hrom tizenht ngyzetmteres tkr a falu szaki oldaln lv hegyoldalba. A tkrket szmtgp vezrli, hogy mindig megfelel szgben legyenek a nappal, s gy egy 600 ngyzetmteres terletet tudnak megvilgtani a falu ftern.
http://www.erdekesvilag.hu/csak-oriastukrokkel-van-feny-egy-norveg-faluban/
|