A magyar állampolgároknak 2009 óta nem kell munkavállalási engedély Norvégiában - ahogy más, 2004-ben és korábban csatlakozott EU-tagállamok lakosainak sem. A helyi szabályok szerint viszont annak, aki három hónapnál tovább akar az országban tartózkodni, regisztrálnia kell a rendőrségen (ez a Directorate of Immigration honlapon is megoldható). Egyes régiókban a külföldi munkavállalókat nyilvántartásba veszi a Service Centre for Foreign Workers is. Az országban dolgozni kívánó külföldiek regisztrációs igazolást kapnak, amely korlátlan ideig érvényes.
Norvégia budapesti nagykövetsége szerint a külföldiek munkavállalása pozitívan hat a norvég társadalom fejlődésére és a norvég hatóságok mindent elkövetnek annak érdekében, hogy a kvalifikált külföldi munkaerő munkát vállalhasson az országban.
Ha valaki munkavállalási céllal érkezik az északi országba, ki kell váltania egy személyazonosító számot és az adókártyát (az adóhivatal honlapja itt érhető el). Aki Magyarországon egészségbiztosítási jogviszonnyal rendelkezik, már itthon kiválthatja az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál az európai egészségbiztosítási kártyát, amellyel a norvég biztosítottakkal azonos egészségügyi ellátásban részesülhet.
Norvégiában nincs személyi igazolvány, ezért Magyarország norvégiai nagykövetsége azt tanácsolja, hogy inkább útlevéllel utazzunk. Ez azért is fontos, mert például norvég bankszámlát kizárólag ezen okmány felmutatásával lehet nyitni.
Lehet dolgozni határozott és határozatlan idejű szerződéssel, vannak teljes és részmunkaidős állások, de a norvég munka törvénykönyve is ismeri a szezonális munka és a tipikustól eltérő munkaformákat is.
A leggyakoribb a 37,5 vagy 40 órás munkahét, aki viszont például au pairként keres pénzt az országban, az heti 30 óránál nem dolgozhat többet. Az alkalmazottaknak 21 vagy 25 nap szabadság jár egy évben (ez a kollektív szerződésekben foglaltaktól függ).
A munkaszerződés szigorúan írásban készül, mind a munkáltatónak, mind a munkavállalónak alá kell írni. Kötelezően tartalmazza a felek adatait, a munkakört, a munkaidőt (óraszám), az illetményt és a munkaviszony megszüntetésének feltételeit.
http://www.profession.hu/cikk/20120618/az-eszaki-alom-ahol-egymilliot-is-kereshetunk/1050
|