tt per pillanat (2011 januári állapot) 12 ezer fő hivatásos katona és 4.000 fő polgári alkalmazott szolgál, akikhez hozzá kell számítani az évente cserélődő mintegy 8-9 ezer sorozott állományút. Azt már említettük, hogy az utóbbi 20 évben elég komoly érvágásokon (értsd: létszámcsökkentésen) mentek keresztül, aminek olyan nagyon azért nem örültek.
Azért hogy olyan rettenetesen ne sajnáljuk őket, lássuk csak, milyen haditechnikával rendelkezik a két megmaradt dandár (a nemes egyszerűséggel csak Északi Dandárnak nevezett harci, és a 6. Kiképző-Gyakorló Dandár), és az öt önálló zászlóalj:
– 52 darab Leopard-2, valamint 8 darab Leopard-1 harckocsi (ez utóbbiakat hamarosan lecserélik az előbbi típusra);
– 110 darab CV-9030-as típusú, 30 milliméteres Bushmaster gépágyúval felszerelt lövészpáncélos;
– 40 darab műszaki-utász harcjármű
– 500 darab M-113-as páncélozott szállító harcjármű;
– 40 darab M-109-es önjáró löveg;
– 40 darab 81 milliméteres aknavető;
– 100 darab FGM-148 Javelin vállról indítható páncéltörő rakétaindító
– 30 darab BGM-71 TOW páncéltörő rakétaindító
– 80 darab Eryx páncéltörő rakétaindító
A harcászati szintű alakulatok továbbra is a zászlóalj-század-szakasz klasszikus triászába szerveződnek. Az egyéni fegyverzet gépkarabély-kategóriájában a Heckler & Koch G36-osa vív szoros harcot aDiemaco C8-cal (én a HK-t választanám, de engem sose’ kérdeznek…), a különleges alakulatok pedig a SIG 552-esre esküsznek.Maroklőfegyverekből a hazai gyártmányú P-80-as játszik (ez a Glock 17 norvég változata), és szállítás alatt áll egy kétezer darabos HK45-ös megrendelés is.
A szárazföldi csapatokhoz tartozik az öt norvég különleges alakulat közül kettő. Hogy tipikusan magyar kisebbrendűségi érzéseink csillapodjanak, elmondom, hogy ott fent északon se feltétlenül normálisak a döntéshozók, tudniillik van egy különleges egység, amelyik közvetlenül a miniszter alá tartozik (a 300 fős Forsvarets Spesialkommando), s egy másik, amelyik a szárazföldi csapatok főparancsnokának jelent (Hærens Jegerkommando; ők mintegy kétszázan vannak). Hogy még cifrább legyen, mindkét társaság ugyanabban a laktanyában nyert elhelyezést (az Elverum melletti Rena leir támaszponton), nagyjából ugyanazok a feladatai, és ebből kifolyólag állandóak köztük a hatásköri és illetékességi viták… Az indulatok mérséklése érdekében 2010-től megpróbálják összefésülni a két alakulatot (egységes kiképzés, közös gyakorlatok), de mindeddig fékezett habzású sikerrel.
Nem hagyhatjuk említés nélkül a világhírű norvég kiképzőközpontot (Forsvarets Vinterskole), ahol kifejezetten a sarkvidéki és különösen hideg éghajlatú körülmények közötti hadviselés fogásait oktatják, s nem kizárólag a hazai érdeklődőknek, hanem a NATO és a partnerországok válogatott katonáinak is.
http://tiboru.blogrepublik.eu/2011/04/11/a-norveg-hadsereg-2-0/
|